Έπιασε κορυφή ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πέρασε και το εμπόδιο του Ερυθρού Αστέρα μέσα στο ΣΕΦ επικρατώντας άνετα με 85-59 ισοβαθμώντας με την ΤΣΣΚΑ στην πρώτη θέση.

Οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα καθώς εξαρχής επέβαλαν τον ρυθμό τους.

Στην πρώτη περίοδο οι ερυθρόλευκοι έκαναν δυνατό ξεκίνημα πήραν κεφάλι έως και 12 πόντους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 22-13. Ο ερυθρός Αστέρας αντέδρασε μείωσε αλλά ο Ολυμπιακός ξέσπασε και κράτησε τη διαφορά μπαίνοντας στο ημίχρονο με +10 (47-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ανέβασε και άλλο την απόδοση του φτάνοντας τη διαφορά έως και τους 19 πόντους κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 67-49. Από εκεί και πέρα η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα  με τους ερυθρόλευκους να κερδίζουν με 85-59