Τεράστια νίκη με buzzer beater του Σλούκα!

Μια τεράστια νίκη με buzzer beater του Σλούκα πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 87-85 της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Εφές!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και πήρε σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων με 26 – 17 με τον Σλούκα να έχει ήδη 9 πόντους και τον Βεζένκοφ ​8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Εφές χάρη στα 4 στα 6 τρίποντα της, ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στο σκορ ημιχρόνου να είναι στο 42-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι με ένα σερί 8-0 πήραν σοβαεό προβάδισμα, όμως οι Τούρκοι δεν το άφησαν έτσι και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ με 61-61 και να μπουν ετσι στο τελευταίο δεκάλεπτο μς τη διαφορά στο σκορ στο… μηδεν! Στην τελευταία λοιπόν περίοδο οι δλυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και αν και δόθηκε η ευκαιρία στον Ντόρσεϊ να τελειώσει το ματς, τελικά πήγαμε παράταση. Εκεί ο Κώστας Σλούκας με buzzer beater τρίποντο πήρε τη νίκη με 87-85 και εδραιώθηκε ψηλά στη βαθμολογία.

Ολυμπιακός, (Μπαρτζώκας): Σλούκας 23 (4), Ντόρσεϊ 18 (2)​​, Βεζένκοφ ​16 (2), Φαλ ​10, ΜακΚίσικ 6 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1) και Μάρτιν 1.