Ο Θρύλος νίκησε ξανά τον ΠΑΟ και έκανε το 2-0

Νικητής για δεύτερη σερι φορά στους φετινούς τελικούς με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό πέτυχε ο Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι αν και στις δύο πρώτες περιόδους ήταν πίσω στο σκορ με 21-24 και 38-39, κατάφεραν με μια πολύ καλή τρίτη περίοδο να πάρουν κεφάλι καθώς χάρη στο επι μέρους 24-16 πήραν κεφάλι και δεν το έχασαν ποτέ ξανά. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε πάρτυ στην πράσινη ρακέτα.

Στην τέταρτη περίοδο τα καλάθια πήραν φωτιά. Ο Ολυμπιακός πέτυχε 30 πόντους σε αυτό το δεκάλεπτο και 31 ο Παναθηναϊκός σε ένα επεισοδιακό δεκάλεπτο που ο Αταμάν αποβλήθηκε ξανά, ενώ ο Κάαναν έβαλε στη θέση του τον προκλητικό Σλούκα. Έτσι οδηγηθήκαμε στο τελικό 92-86 και στο 2-0 στη σειρά και ο Ολυμπιακός θέλει μία νίκη στα επόμενα τρία ματς για να κατακτήσει το τρίτο του σερι πρωτάθλημα!