Ήττα στην πρεμιέρα του Europa League

Την ήττα στην πρεμιέρα του Europa League γνώρισε ο Ολυμπιακός.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η Λιόν μπήκε πολύ δυνατά και πίεσε την εστία του Τζολάκη όμως το γκολ δεν μπήκε και η πολυορκία σταμάτησε μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Οι ερυθρόλευκοι ισορόπησαν την αναμέτρηση όμως δεν απείλησε ιδιαίτερα με μεγαλύτερη στιγμή ένα γύρισμα του Τσικίνιο και μια κεφαλιά του Ελ Κααμπί.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα έχασε τεράστια φάση με τον Γιάρεμτσουκ με τη μπάλα να βρίσκει στα πόδια του Ελ Αραμπί πριν καταλήξει στα δίχτυα. Μετά όμως η Λιόν πέρασε στην αντεπίθεση, προειδοποίησε με δοκάρι του Λακαζέτ, άνοιξε το σκορ με τον Τσέρκι στο 65′ και στο 70′ διπλασίασε το σκορ με τον Μπενραχμα. Ένα λεπτό πριν μπει το δεύτερο γκολ, ο Ολυμπιακός είχε χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Κωστούλα όπου με ανάποδο ψαλίδι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολυμπιακός με την είσοδο του Γουίλιαν βελτιώθηκε και στο 87′ βρήκε δίχτυα με αυτογκόλ, όμως ακυρώθηκε καθώς η φάση ξεκίνησε ως οφσάιντ. Κάτι άλλο δεν έγινε, το 2-0 παρέμεινε ως το τέλος και ο Ολυμπιακός έτσι ηττήθηκε στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.