Uncategorized

Μαγ(κ)ικός Θρύλος

Ένας Ολυμπιακός που ήταν … Ολυμπιακός σήμερα στο ΣΕΦ! Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας σπουδαίο μπάσκετ και στις 4 περιόδοδυς πήραν αυτό που ήθελαν και διατηρήθηκαν ψηλά στη βαθμολογία της Euroleague,

Η ομάδα των Πειραιωτών κατάφερε να παρασύρει την Ούνιξ στο δικό του ρυθμό και έτσι να πετύχει μια τεράστια νίκη με 88-59
Οι ερυθρόλευκοι από την πρώτη περίοδο έδειξαν τα δόντια τους και στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα με 8 πόντους (24-16). Η ταχύτητα τους δεν άλλξε και με ένα φοβερό κρεσέντο έφτασαν να κλείσουν το ημίχρονο 43-28.
Η τρίτη περίοδος ήταν επίσης σούπερ για τον Ολυμπιακό και με ενα επι μέρους σκορ 25-14 εκτίναξαν την διαφορά στο 68-42 για να έρθει και η τέταρτη περίοδος και να λήξει με 88-59
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είχε έτσι την ευκαιρία να δώσει σε όλους τις ευκαιριες που του αναλογούν και φυσικά να ξεκουράσει παίκτες όπως οι Σπανούλης και Πρίντεζης! Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ο κύριος λόγος αυτής της ευρείας νίκης αλλά σε συνάρτηση με την πολύ καλά οργανωμένη επίθεση εκτίναξαν τη διαφορά!