Uncategorized

44 πρωταθλήματα με 5άρα…

Οι Πειραιώτες έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν με 5-0 του ΠΑΣ Γιάννενα κατακτώντας το 44ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και το 7ο σερί
Ο Ολυμπιακός έκανε ίσως το καλύτερο πρώτο του ημίχρονο και με συνοπτικές διαδικασίες καθάρισε από νωρίς το ματς. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι μόλις στο πρώτο μισάωρο του αγώνα έστειλε τρείς φορές την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΣ. Την αρχή την έκανε ο Μάριν, συνέχισε ο Ντε Λαμπέγια για να κάνει το τελικό σκορ του ημιχρόνου (3-0) ο Ντα Κόστα στο 29′.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε κάποιες αλλαγές καθώς πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Τσόρι Ντομίνγκεζ και Καμπιάσο και το 4ο γκολ στο 72′ ήταν γεγονός! Σκόρερ και πάλι ο Ντε Λαμπέγια για το 4-0 ενώ ο Θρύλος στο 82′ κέρδισε πέναλτι με τον Τσόρι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να γράφει το τελικό 5-0.