Πρεμιέρα με το δεξί!

Εντυπωσιακή εκκίνηση στο πρωτάθλημα της Hanball Premier πραγματοποίησε ο «Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.»-Όμιλος Ξυνή που επικράτησε άνετα με 40-17 του Πανελληνίου στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μ. Μερκούρη» στο Ρέντη. Με επιβλητική εμφάνιση στον ιστορικής σημασίας αγώνα και τον κόσμο του Θρύλου να δίνει δυναμικό παρών,  οι Πειραιώτες πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο όπου συμβάδιζε στο σκορ με τους φιλοξενούμενους, ήταν επιβλητική σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα. Από τα μέσα του 1ου ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» ξεδίπλωσαν στον αγωνιστικό χώρο τις επιθετικές αρετές τους, σκόραραν πολλά τέρματα στον αιφνιδιασμό και απέκτησαν μεγάλη διαφορά φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση. Το παιχνίδι αυτό αποτέλεσε την καλύτερη πρόβα τζενεράλε ενόψει του ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη  το ερχόμενο Σάββατο (30/9, 15:00, ΕΡΤ 2).