Νίκη στην πρεμιέρα για τον Θρύλο

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα βόλεϊ των Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηρακλή στο πρώτο παιχνίδι του League Cup “Νίκος Σαμαράς”. Οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν μια πολύ καλή εμφάνιση και έκαμψαν εύκολα την αντίσταση της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Πρώτος σκόρερ της αναμέτησης αναδείχθηκε ο Μίκκο Οϊβάνεν με 17 πόντους (13/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) και με διψήφιο αριθμό ακολούθησαν οι Γερούν Ράουβερντικ με 11 και Τόντρο Αλεξίεφ με 10.

Μπήκε δυνατά στο παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε τον έλεγχο από την έναρξη του αγώνα. Μετά την ισοφάριση του Ηρακλή σε 7-7 οι “ερυθρόλευκοι” ανέκτησαν και πάλι το προβάδισμα
το οποίο διατήρησαν . Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά σε 19-18 αλλά με δυνατή επίθεση του Οϊβάνεν διαμορφώθηκε το 20-18. Με επίθεση του Μπέμε σε πρώτο χρόνο διατηρήθηκε το συν δυο (21-19) και με νέο πόντο πάνω στο φιλέ του Αλεξίεφ ο Θρύλος έφτασε στο 22-19. Ακολούθησε ο άσσος του Ράουνβερντικ γράφοντας το 23-19 για να πάρει το σετ ο Ολυμπιακός με 25-21 με επίθεση του Πετρέα.

Έφτασε στο 2-0

Στο ξεκίνημα του 2ου σετ ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-10 ωστόσο μείωσε στον πόντο (10-11) με τον Ραούβερντικ και μετά από δυο λάθη του Ηρακλή πέρασε μπροστά με 12-11. Το προβάδισμα εναλλάσσονταν με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και τον Ολυμπιακό να φτάνει προηγούμενος με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ με άσσο του Οϊβάνεν. Με τριπλό μπλοκ ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (21-17) και με δυο συνεχόμενα λάθη του Ηρακλή έγινε το 23-17. Επίθεση του Μπέμε σε πρώτο χρόνο γράφει το 24-18 και ο Ραούβερντικ καρφώνει για το 25-19.

Τελείωσε το παιχνίδι με 3-0

Εξαιρετικός επιθετικά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 8-4 στο 3ο σετ. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό έφτασε προηγούμενος με 16-13 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ. Με δύο συνεχόμενα μπλοκ στις επιθέσεις του Ηρακλή γίνεται το 18-14 για τον Ολυμπιακό. Ο Ραούβερντικ κάνει με άπιαστο καρφί το 21-17 για να σφραγίσουν τη νίκη του Θρύλου ο Πετρέας με δυο δικούς του πόντους γράφοντας το 25-20. Επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού την Κυριακή (22/10) στις 17:00 με αντίπαλο την Κηφισιά.

Τα σετ:3-0, 25-21 (26′), 25-19 (26′), 25-20 (25′)