Μάγκας! Ταπείνωσε την ΤΣΣΚΑ παρά τις απουσίες!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι κορυφής της Euroleague όπου παρά τις απουσίες των Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ επικράτησε με 88-86 με τις καρδιές να σπάνε στο φινάλε!

Το παιχνίδι λοιπόν ξεκίνησε και στην πρώτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-13. Ωστόσο με συνεχόμενα 3ποντα από Σπανούλη Παπανικολάου και Γουίλτζερ οι ερυθρόλευκοι μείωσαν την διαφορά για να πάρουν στην συνέχεια το προβάδισμα και να κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 23-20.
Στην δεύτερη περίοδο Παπανικολάου και ΜακΛιν έβγαλαν ενέργεια στην επίθεση διαμορφώνοντας το 35-28. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 11-0 ξαναπήραν κεφάλι στο σκορ με 35-39. Ωστόσο ο ΜακΛιν και ο Τόμπσον δεν άφησαν την ΤΣΣΚΑ να διευρύνει το προβάδισμα της και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 45-48.
Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνα του και ισοφάρισε σε 52-52. Οι φιλοξενούμενοι όμως με συνεχόμενες επιθέσεις κοντά στο καλάθι πέρασαν μπροστά εκ νέου με 52-62. Αλλά ο ΜακΛιν φώναξε ξανά παρών μειώνοντας σε 60-66 για να ρθει Στρένλιενκς και Σπανούλης να κλείσουν το δεκάλεπτο με 64-68.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο με αλλαγές στην άμυνα και συνεχόμενους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο από τον Στρένλιενκς ο Ολυμπιακός μείωσε σε 71-72 για να ρθει ο Παπανικολάου και με γκολ-φάουλ και τρίποντο στον αιφνιδιασμό να βάλει μπροστά τον Ολυμπιακό με 77-72. Η ΤΣΣΚΑ δεν έδειχνε να τα παρατάει και πλησίασε ξανά στο σκορ κάνοντας το 81-79. Στο τελευταίο λεπτό ο Τόμπσον με 2/2 βολές έδωσε μαξιλάρι ασφαλείας 5 πόντων κάνοντας το 84-79. Ο Ντε Κολό με την σειρά του μείωσε σε 84-81 με 2 εύστοχες βολές. Ο αρχηγός να έκανε το 86-81 αλλά ο Ντε Κολό απάντησε ξανά για το 86-84. Το σκορ έφτασε ξανά στον πόντο 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη (87-86) αλλά ο Στρένλιενκς με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 88-86.
Απίστευτο το στατιστικό ότι ο Στρέλνιες είχε να χάσει βολές στην Euroleague από τις 25/01/17. Τεράστια η εμφάνιση του ΜακΛιν με 25 πόντους και 12 ριμπάουντ!