Έχασε η Λίβερπουλ αλλά πέρασε στον τελικό του Champions League

Με την λήξη στην Ρώμη η ημιτελική φάση του Uefa Champions League ολοκληρώθηκε και πλέον ο τελικός του Κιέβου θα βρει αντιμέτωπους την Ρεάλ και την Λίβερπουλ.

Οι κόκκινοι λοιπόν μετά το υπέρ τους 5-2 στο Άνφιλντ πήγαν στην αιώνια πόλη κρατώντας το εισιτήριο του τελικού με το ενάμιση χέρι και με το τέλος του παιχνιδιού το εξαργύρωσε οριστικά. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό καθώς σημειώθηκαν τρία γκολ εκ των οποίων τα δύο τα πέτυχε η φιλοξενούμενη ομάδα που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-2. Από εκεί και πέρα το δεύτερο μισό της αναμέτρησης έμοιαζε τυπικό αφού η Ρόμα χρειαζόταν τέσσερα τέρματα ώστε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Βέβαια η ομάδα της Ιταλίας παρουσιάστηκε καλύτερη στο επόμενο 45λεπτο το πάλεψε ,και τελικά επικράτησε με 4-2 χάνοντας όμως την πρόκριση με συνολικό σκορ 7-6 υπέρ της Λίβερπουλ.