Πανάξιες!!!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός πέτυχε την  5η νίκη του στο πρωτάθλημα της Volleyleague επικρατώντας με 3-0 (25-11, 25-17, 26-24 ) σετ του Πανναξιακού στο κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής. Οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν στους 3 βαθμούς τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Πανναξιακό, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα της Νάξου.  Από κει και πέρα, ο Θρύλος μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το σημερινό ντέρμπι κορυφής δίνοντας συνέχεια στην ανοδική πορεία και τις καλές εμφανίσεις. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους (20/40 επ., 1 μπλοκ), με 10 ακολούθησε η Μέιφιλιντ. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Κωνσταντίνα Βλαχάκη  που αγωνίστηκε αντί της Λάουρα Έμοντς η οποία έμεινε εκτός λόγω ενοχλήσεων στη μέση, αφού ολοκλήρωσε το ματς με 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ) και τα πήγε πολύ καλά στην υποδοχή (71%υπ.-57%αρ.).
Δυναμική εκκίνηση ο Θρύλος!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλά στο πρώτο σετ, στη διάρκεια του οποίου κυριάρχησε απόλυτα και δεν έδωσε περιθώρια στον Πανναξιακό. Οι «ερυθρόλευκες» με άσσο της Γιώτα προηγήθηκαν γρήγορα, με 10-4 και μετά το 12-6 με ένα 4-0 σερί και επίθεση της Μέιφιλντ αύξησαν σε διψήφια τιμή φτάνοντας στο 16-6. Μετά από μπλοκ της Γιώτα διαμορφώθηκε το 19-9 και το +10 παρέμεινε μετά από νέα επίθεση της Μέϊφιλντ (20-10). Με δυο διαδοχικούς άσους της Αμερικανίδας ακραίας ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ (23-10, 24-10) και πήρε το σετ με 25-11 μετά από προσπάθεια της Γιώτα πάνω στο φιλέ.
Εξίσου άνετα στο 2-0!
Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν πιο χαλαρά με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ με 5-8, αλλά ισοφάρισε με επιμέρους 3-0 σε 8-8 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-9, ύστερα από επίθεση στην ευθεία της Τζίνας Λαμπρούση. Με μπλοκ της Γιώτα ο Ολυμπιακός έφτασε για πρώτη φορά στο +2 στη διάρκεια του 2ου σετ για το 13-11 και μετά από επίθεση άουτ του Πανναξιακού το διεύρυνε στο +3 για το 15-12.  H Kωνσταντίνα Βλαχάκη, με δυνατή επίθεση διατήρησε το προβάδισμα αυτό, (16-13) και η Τζίνα Λαμπρούση με προσπάθεια πάνω στο φιλέ το αύξησε στο +4 για το17-13 στο σημείο όπου οι «ερυθρόλευκες» άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ. Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε μετά το μπλοκ της Στέλλα Χριστοδούλου για το 18-13, με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 19-13 ενώ η Μέιφιλντ έγραψε στη συνέχεια το 20-13. Ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, έφτασε στο 21-14 με επίθεση της Λαμπρούση και πήρε τα σετ με 25-17 κάνοντας το 2-0!
Έφτασε στην τελική επικράτηση!
Με προφανή διάθεση να μην αφήσει περιθώρια στον Πανναξιακό ξεκίνησε ο Θρύλος και στο 3οσετ αποκτώντας από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα. Ωστόσο μέχρι τα μέσα του σετ, ο Πανναξιακός προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να ισοφαρίσει αρχικά και στη συνέχεια να προηγηθεί με 14-15, δίνοντας νέο ενδιαφέρον. Η απάντηση του Ολυμπιακού έφερε την ανατροπή για το 17-15 μετά από επίθεση της Χίπε η οποία έγραψε στη συνέχεια το 20-18. Ο Πανναξιακός μείωσε σε 20-19, η Λαμπρούση με επίθεση με επανέφερε το +2 (21-19), αλλά οι φιλοξενούμενες μείωσαν εκ νέου σε 21-20. Ο Θρύλος βρήκε λύση στην επίθεση με τη Χίπε να σημειώνει το 22-20 και μετά από επίθεση άουτ του Πανναξιακού, απέκτησε «αέρα» τριών πόντων για το 23-20. Ακολούθησε ένα σερβίς άουτ της Χριστοδούλου και ένα μπλοκ στη Χίπε για να μειώσει ο Πανναξιακός σε 23-22. Μετά από λάθος των φιλοξενούμενων, ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς μπολ (24-22), όμως ο Πανναξιακός ισοφάρισε σε 24-24.  Στο 25-24, έφτασε ο Θρύλος με πρώτο χρόνο της Κατερίνας Γιώτα και πήρε με 26-24 το σετ και τη νίκη ύστερα από λάθος του Πανναξιακού.
Τα σετ: 3-0 σε 1. 05 25-11 (17’), 25-17 (21’) 26-24 (27’)