ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Νίκησε τον ΠΑΟ και έφτασε το… 50-0 ο ερασιτέχνης!!!

Την πρόκριση μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε στο τάι μπρέικ του Παναθηναϊκού και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «8», βάζοντας πλώρη για την κατάκτηση του 10ου διαδοχικού Κυπέλλου Ελλάδας. Παράλληλα με τη σπουδαία πρόκριση στο νοκ άουτ αγώνα της φάσης των «16» ο Θρύλος μια εβδομάδα μετά τη νίκη στο πρωτάθλημα επί των «πράσινων» διεύρυνε στο 50-0 το εντυπωσιακό και… ανεπανάληπτο ρεκόρ των διαδοχικών νικών σε βάρος του Παναθηναϊκού σε επίπεδο Ερασιτέχνη, με το σερί στο βόλεϊ Γυναικών να φτάνει στο 11-0, από τον Απρίλιο του 2015.
Μπήκε δυνατά, κυριάρχησε και προηγήθηκε σε 17 λεπτά!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά στην αναμέτρηση και έφτασε γρήγορα στο 5-0 με μπλοκ της Ζακχαίου. Μετά το 1-5 με το οποίο μείωσαν οι γηπεδούχες, οι «ερυθρόλευκες» επίθεση και άσσο της Χίπε πήγαν στο 1-7, με τη Σκοτ να γράφει το 2-8 και τη Ζιβογίνοβιτς το  2-10. Ο Ολυμπιακός είχε κυριαρχήσει απόλυτα και συνέχισε την πολύ καλή εμφάνιση εκτοξεύοντας σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά, στο 3-13, μετά από παράβαση της Κοσμά στο φιλέ. Το +10 διατήρησε η Σκοτ με κερδισμένο μπλοκ άουτ στο 6-16 για να ακολουθήσει το 10-19 με νέο μπλοκ της Ζακχαίου. Από πρώτο χρόνο της ίδιας διαμορφώθηκε το 13-21 με τη Χίπε να σημειώνει το 15-24 για το πρώτο σετ μπολ υπέρ του Θρύλου. Με νέο μπλοκ η Λαμπρούση έγραψε το 16-25, χάρη στο οποίο προηγήθηκε με 1-0 στα σετ ο Ολυμπιακός!
Λάθη και ισοφάριση σε 1-1
Εκ διαμέτρου αντίθετη με το 1ο σετ, ήταν η εικόνα στο 2ο, αφού οι «ερυθρόλευκες» παρουσίασαν σημάδια χαλάρωσης και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη. Ως εκ τούτου βρέθηκαν πίσω στο σκορ και μετά το 11-10, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση με τις γηπεδούχες να φτάνουν στο 25-14 και να ισοφαρίζουν σε 1-1 τα σετ.
Άμεση αντίδραση, +14 και νέο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα!
Με εμφανή διάθεση αντίδρασης και πιο αποφασιστικά μπήκε ο Θρύλος στο 3ο σετ φτάνοντας γρήγορα στο 1-5 με την Ζιβογίνοβιτς, ενώ μετά το 2-5 έτρεξε ένα νέο 5-0 σερί με τη Χίπε να αυξάνει τη διαφορά στο +8 για το 2-10. Ο Θρύλος δεν άφησε το πόδι από το «γκάζι» και διεύρυνε στο 8-0 το σερί εκτοξεύοντας στο +11 το προβάδισμά του για το 2-13 με μπλοκ της Ζακχαίου.  Ο Παναθηναϊκός  μείωσε σε 5-13, όμως η Σκοτ με δυο διαδοχικούς πόντους έγραψε το 6-15 και η Ζακχαίου με πρώτο χρόνο το 7-16 για το «ερυθρόλευκο» +9 που μαρτυρούσε την κυριαρχία του Ολυμπιακού.  Η Σάσκια Χίπε με εξαιρετικό πόντο αρχικά και δυο διαδοχικούς άσσους στη συνέχεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο +11 για το 8-19.  Η Ρίγκαν Σκοτ πέτυχε το 10-21 και το 11-22 για τον Ολυμπιακό που είχε τον απόλυτο έλεγχο. Μετά από επίθεση στο φιλέ της Καλαντάτζε ο Θρύλος πήγε για πρώτο φορά στο σετ μπολ με 11-24, και το πήρε με 11-25 ύστερα από μπλοκ της Σκοτ στην Καλαντάτζε για να προηγηθεί εκ νέου με 2-1!
Νέα ισοφάριση και τάι μπρέικ…
Το 4ο σετ, ήταν πιο κλειστό στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο, μέχρι το 7-7. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα 9-0 σερί για το 16-7, υπέρ των γηπεδούχων. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από πόντο της Σκοτ (16-8), αλλά στην εξέλιξη του σετ οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο σκορ με 19-9. Στο σημείο αυτό ξεκίνησαν την προσπάθεια αντίδρασης, μετατρέποντας το 19-10 σετ 21-17, όμως οι γηπεδούχες πήγαν στο 23-18 και πήραν το σετ με 25-20.
Θρυλική νίκη-πρόκριση!
Στην έναρξη του τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ αρχικά με 2-0 και αφού ισοφάρισε σε 2-2, με 5-2. Οι γηπεδούχες διατήρησαν το +3 (6-3, 7-4) μέχρι το 8-5, με τις «ερυθρόλευκες» να αντιδρούν και με ένα 3-0 σερί να ισοφαρίζουν σε 8-8, με την Σία Τοτσίδου.  Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα στο 9-8 με τη Ζαχκαίου να ισοφαρίζει με πρώτο χρόνο σε 9-9. Ωστόσο ακολούθησε νέο προβάδισμα για τις γηπεδούχες στο 10-9, με τη Χίπε να ισοφαρίζει αυτή τη φορά σε 10-10. Από μπλοκ της Τοτσίδου ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 10-11 αλλά δέχθηκε την ισοφάριση σε 11-11. Η Σκοτ έδωσε ξανά το προβάδισμα με 11-12 και με μπλοκ της Λαμπρούση ο Θρύλος ξέφυγε με +2 για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ στο 11-13. Από επίθεση της Τοτσίδου στο φιλέ διαμορφώθηκε το 12-13 με τη Σκοτ να γράφει το 12-14 για το πρώτο ματς μπολ.  H Kαλαντάτζε μείωσε σε 13-14, όμως μετά από άουτ της Οικονομίδου, διαμορφώθηκε το 13-15, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφυγε και πάλι νικητής από την έδρα του Παναθηναϊκού, έχοντας εξασφαλίσει και την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου.
Tα σετ: 2-3 σε 1.49. 16-25 (21), 25-14 (21’) , 11-25 (19’), 25-20 (28’), 13-15 (20’)