Με το δεξί στο 2021!

Μία ακόμη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός για τον θεσμό της Euroleague φτάνοντας πλέον τις 9 σε 17 αγώνες.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις του στη διοργάνωση παρά τις απουσίες των Παπανικολάου και ΜακΚίσικ. Οι Γερμανοί της Μπάγερν έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό και στη δεύτερη περίοδο μάλιστα έφτασαν τη διαφορά στο +7. Όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και το ημίχρονο έκλεισε με οριακή υπεροχή της Μπάγερν (44-46).

Στην τρίτη περίοδο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με τον Ολυμπιακό να την κλείνει μπροστά στο σκορ με 64-61. Για να έρθει η τέταρτη και τελευταία περίοδος, εκεί που ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι, έφτασε στο +9, όμως οι Γερμανοί δεν τα παράτησαν και με ένα σερί 9-0 ισοφάρισαν το παιχνίδι 2 λεπτά πριν το τέλος! Εκεί ο Σλούκας με καθοριστικούς πόντους αλλά και την άμυνα που χρειάστηκε πριν το φινάλε έδωσαν τελικά τη νίκη στον Ολυμπιακό με 2 πόντους διαφορά, στο τελικό 84-82.