Επέστρεψε στις νίκες

Τέλος στο αρνητικό σερί έβαλε απόψε ο Ολυμπιακός που επέστρεψε στις νίκες.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι καθ ‘όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν τη νίκη με 94-79 στο ΣΕΦ.
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διατηρούσε διαρκώς το προβάδισμα και όποτε ο Ερυθρός Αστέρας μείωνε το σκορ, οι ερυθρόλευκοι του Πειραιά έβρισκαν τις λύσεις και έπερναν το προβάδισμα, εκτός από το σημείο που οι Σέρβοι πήγαν το σκορ από το 58-52 στο 58-59, και στη συνέχεια με 63-64. Και όσο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με ένα σερί 7-0 και πρωταγωνιστή τον Βεζένκοφ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 75-67.
Οι Σέρβοι πάλεψαν στην τελευταία περίοδο κυρίως με τον Σιμόνοβιτς, όμως οι Σλούκας και Μακ Κίσικ έβαλαν τέλος στις όποιες βλέψεις των αντιπάλων τους και ήρθε η νίκη με 94-79.