Βασιλιάς στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο ΣΕΦ της Ρεάλ Μαδρίτης με 74-68 και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες και η περιφερειακή αστοχία (0/8 οι «ερυθρόλευκοι, 0/6 οι Ισπανοί), κάτι που φανερώνει και το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε, 13-10.

Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα και με επιθετική αιχμή τον Κώστα Σλούκα προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του (26-21). Η Ρεάλ, ωστόσο, βρήκε λύσεις δια χειρός Ταβάρες και Γκος και προσπέρασε με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (35-36).

Ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι πρώτου μεγέθους και στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 37-41 (στο 23’), όμως, ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε και με τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ έκλεισε το 3ο δεκάλεπτο στο +2 (54-52).

Στο 32’ το σκορ ήταν 56-56, όμως, με σούπερ άμυνα, υπεροχή στα ριμπάουντ, επιθετική πολυφωνία και ένα επί μέρους σκορ 14-3, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 11π. (70-59 το 37’).

Η Ρεάλ εκμεταλλεύτηκε λάθη και χαμένες βολές της ομάδας μας και μείωσε σε 71-68, 49.7’’ για το τέλος, όμως, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα παρέμειναν ψύχραιμοι… Με καλάθι του Βεζένκοφ, καλή άμυνα του Μάρτιν στον Ταβάρες και 1/2 βολές του Σλούκα «σφράγισε» τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68.
Πηγή: Olympiacosbc.gr