Άλωσε και το Κάουνας ο σούπερ Θρύλος!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το Κάουνας με αντίπαλο την Ζαλγκίρις και εξασφάλισε την είσοδο του στα play off.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση όμως η Ζαλγκίρις ηταν αυτή που “κέρδισε” το πρώτο δεκάλεπτο με 20-15. Στη δεύτερη όμως ο Ολυμπιακός κάλυψε αυτή τη μικρή διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο ισόπαλο με 39-39.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην τρίτη περίοδο όπου έκλεισε με οριακή υπεροχή ενός πόντου της Ζαλγκίρις. Στην τέταρτη όμως και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι, έφτασε τη διαφορά στο +10 με τρίποντο του Βεζένκοφ και απο εκεί και πέρα δεν άλλαξε κάτι και ο Σλούκας με τρίποντο μαχαιριά σκότωσε τους Λιθουανούς με το σκορ να κλείνει υπερ του με 73-84.