ΜΠΑΣΚΕΤ

Νίκησε και εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας!

Νίκη που του εξασφάλισε την έδρα, πέτυχε ο Ολυμπιακός στη Γαλλία, επικρατώντας της Βιλερμπάν.

Το τέλος του 1ου Δεκαλέπτου βρηκε τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισοπαλία με 26-26, σκοε όμως που έδειχνε οτι ο Ολυμπιακός για 2ο σερί παιχνίδι αντιμετωπίζει πρόβλημα μςτην άμυνα του, με πρωταγωνιστή πάντως τον Ντόρσεϊ που μετρούσε ήδη 10 π. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά στην άμυνα των Πειραιωτών, που πήγαν πάντως μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο με 43-47.

Το τριτο δεκάλεπτο διατήρησε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 5 πόντους, 64-69 και όλα φυσικά θα κρινόντουσαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο. Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε να πατάει κάπως το γκάζι, φτάνοντας τη διαφορά στο +14 στο τέλος και παίρνοντας τη νίκη με 80-94.