ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κέρδισε ξανά τον Παναθηναϊκό και πήγε τελικό!

Έτοιμη να διεκδικήσει το 5ο Κύπελλο της ιστορίας της είναι η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού! Τα κορίτσια του Θρύλου προκρίθηκαν θριαμβευτικά στον τελικό του Final-4 του θεσμού, αφού νίκησαν εύκολα με 69-55 τον Παναθηναϊκό στον ημιτελικό, στα Χανιά. Στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού, οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση, κυριάρχησαν απόλυτα, αφού πήραν διαφορά +16 στο ημίχρονο και με πρωταγωνίστρια την Βίτολα με 15 πόντους και εννιά ριμπάουντ, πανηγύρισαν τη νίκη-πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, αλλά και το «τρία στα τρία» φέτος επί των «πράσινων». Την Κυριακή (10/4) στις 15:00, στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης στην Κρήτη, η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θα αντιμετωπίσει την Ελευθερία Μοσχάτου, με στόχο τον πρώτο τίτλο της σεζόν!

Προβάδισμα +16 στο ημίχρονο!

Στα μέσα του πρώτου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω (2-5) από τον Παναθηναϊκό, όμως αντέδρασε και προσπέρασε με 8-6, με ωραίο λέι απ της Βίτολα (2:52). Με δύο εύστοχες βολές της Νικολοπούλου (0:55), τα κορίτσια του Θρύλου προηγήθηκαν με +3 (11-8) των «πράσινων», προβάδισμα που κράτησαν ως το φινάλε της περιόδου, αφού με τζαμπ σουτ της Σπυριδοπούλου (0:11), έκαναν το 13-10. Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι «ερυθρόλευκες» ξέφυγαν με +7 (19-12) από τον Παναθηναϊκό, με ντράιβ και λέι απ της Νικολοπούλου (8:38), ενώ έφτασαν στο 23-17, με καλάθι της Δίελα (5:44). Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (31-21), με την Νικολοπούλου (1:57), ενώ έφτασε στο +14 (35-21) επί των «πράσινων», με καλάθι της Χάμπλιν (0:53), «κλείνοντας» το ημίχρονο με 37-21, με ντράιβ της Σταμολάμπρου (0:27).

Κυριαρχία και νίκη-πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 40-24, με τρίποντο της Σταμάτη (8:30), ενώ έκανε το 44-30 επί του Παναθηναϊκού, με δύο εύστοχες βολές της Σταμολάμπρου (5:23). Ο Θρύλος πήγε στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα 52-42, κυριαρχώντας απόλυτα επί των «πράσινων» και με δύο βολές της Βίτολα (3:20), έφτασε στο +15 (63-48). Με νέο καλάθι της Βίτολα (2:22), οι «ερυθρόλευκες» απομακρύνθηκαν με +17 (65-48) από τον Παναθηναϊκό και έτσι, στα εναπομείναντα δύο λεπτά, «σφράγισαν» τη νίκη με 69-55 και συνάμα, την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 37-21, 52-42, 69-55

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 7, Σταμολάμπρου 13(1), Σταμάτη 3(1), Αλεξανδρή 3, Σπυριδοπούλου 7, Σύρρα, Νικολοπούλου 9, Φουράκη, Διέλα 2, Βαμβακά 2, Βίτολα 15(1), Χάμπλιν 8