ΜΠΑΣΚΕΤ

Το έκανε ντέρμπι και το έχασε!

Μία ακόμη… αυτοκτονία έκανε ο Ολυμπιακός καθλως ηττήθηκε σε ένα ματς που φαινόταν ότι θα το πάρει και μάλιστα εύκολα.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν για ένα ακόμη ματς ένα σούπερ ημίχρονο και μπήκαν στα αποδυτήρια με +16.

Παρόλα αυτά η ομάδα στο δεύτερο μέρος… έκατσε και το πλήρωσε ακριβά. Ενώ αρχικά ο Ολυμπιακός έφτασε τη διαφορά στους +21 πόντους, η Βιλερμπάν κατόρθωσε και αρχικά μείωσε τη διαφορά στους 11 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 8-0 στο 4ο δεκάλεπτο ελιχαμε και πάλι ντέρμπι… Οι δύο ομάδες πήγαιναν… χέρι χέρι μεχρι το τέλος και τελικά οι Γάλλοι πήραν το προβάδισμα λίγο πριν μπούμε στο τελευταίο λεπτό. Ο Ολυμπιακός 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος πήρε ξανά το προβάδισμα με ένα πόντο όμως εκεί ο Ολυμπιακός με απανωτά λάθη και ειδικά στην τελευταία αμυνα δέχτηκε το τρίποντο του Νουά και ταυτόχρονα δέχτηκε την ήττα με 77-75.

Ολυμπιακός, (Μπαρτζώκας): Βεζένκοβ 16 (1), Κάνααν 14 (4), Σλούκας 13 (2), Λαρεντζάκης 10 (2), Γουόκαπ 7 (1), Μπολομπόι 7, Φαλ 4 και Παπανικολάου 4.