ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Έχασε τον πρώτο ημιτελικό…

Ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη» γνώρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup, ο Θρύλος δεν παρουσιάστηκε πνευματικά έτοιμος και παρότι κατέκτησε το πρώτο σετ, με 25-21, απώλεσε τα επόμενα τρία (21-25, 23-25, 24-26) και τελικά, ηττήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, καλούνται να ανατρέψουν την κατάσταση. Την άλλη Τετάρτη (15/2) στο Μαρούσι, ο Ολυμπιακός χρειάζεται «καθαρή» νίκη και στη συνέχεια, το «χρυσό» σετ, για να πάρει την πρόκριση στον ευρωπαϊκό τελικό.

Με άσσο του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1, στο ξεκίνημα του ματς, όμως μετά από άουτ επίθεση του Στερν, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (3-4). Ο Στερν διόρθωσε το λάθος του και ισοφάρισε σε 4-4, ενώ με μπλοκ του Παγένκ, ο Θρύλος πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (7-6). Ο Κουμεντάκης έκανε το 10-9, όμως οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 13-11. Ο Ιντάλγκο μείωσε σε 14-13 και ισοφάρισε σε 15-15, με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 17-15. Σε εκείνο το σημείο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την «αντεπίθεσή» τους και αφού μείωσαν σε 17-16, με μπλοκ του Ιντάλγκο, πήραν προβάδισμα με 18-17, με επίθεση του Κουμεντάκη! Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγε με +3 (22-19), με τρομερό μονό μπλοκ του Γκουσταβάο, ο οποίος «έγραψε» και το 23-19, με τον ίδιο τρόπο! Το 24-19 ήρθε δια χειρός Τράβιτσα, με τον Στερν να κάνει το 25-21, με μπλοκ άουτ και το 1-0 για τον Θρύλο.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 7-6, με τον Στερν να ανεβάζει τη διαφορά στο +2 (11-9). Ο Τράβιτσα κράτησε το +2 (12-10), ο Κουμεντάκης έδωσε «αέρα» τριών πόντων (13-10) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Στερν «χτύπησε» ξανά, για το 14-11. Ο Στερν κέρδισε μία ακόμα επίθεση, για το 16-14, όμως ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (16-17). Ο Ιντάλγκο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στον Θρύλο, με 18-17, ο Στερν κέρδισε το μπλοκ άουτ (19-18), αλλά ο ΠΑΟ «έτρεξε» σερί 5-0 και έφτασε σε σετ μπολ (19-24), ισοφαρίζοντας στη συνέχεια σε 1-1 (21-25). Στο τρίτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 6-3, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 9-8 και τον Ιντάλγκο το 10-9. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +2 (15-17), ο Γκουσταβάο μείωσε σε 18-17, με μπλοκ, ενώ ο Στερν έδωσε προβάδισμα (20-19) στον Ολυμπιακό! Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 21-20, ο Στερν ισοφάρισε σε 23-23, όμως ο ΠΑΟ πήρε το τρίτο σετ, με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 3-1, με άσσο του Ιντάλγκο, ο οποίος δήλωσε «παρών» και στο 8-5, με μπλοκ άουτ. Ο Στερν έκανε το 9-6 και το 10-6, όμως σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός έπαθε «μπλακ άουτ» και βρέθηκε πίσω με 19-16. Ωστόσο, ο Θρύλος ανέβασε… στροφές και μείωσε σε 19-18, με άσσο του Κουμεντάκη, με τον Στερν να ισοφαρίζει σε 19-19 και 20-20. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, αν και ισοφάρισαν σε 24-24, έχασαν το τέταρτο σετ με 26-24 και γνώρισαν την ήττα.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26