ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑΜΠΑΣΚΕΤ
Η 20αρα στον ΠΑΟ πριν το Ευρωπαϊκό της Ρώμης (Video)
![](http://i0.wp.com/redpen.gr/wp-content/uploads/2020/03/20200327_175958.jpg?resize=780%2C470&ssl=1)
Ηταν 27 Μαρτίου του 1997 όταν ο Ολυμπιακός έπαιζε στα προημιτελικά της Euroleague με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό .
Η ομάδα που θα έπαιρνε το εισιτήριο για το final4 της Ρώμης έπρεπε να κάνει δύο νίκες με τον Παναθηναϊκό να έχει πλεονέκτημα έδρας. Ο Ολυμπιακός λοιπόν πηγαίνει στο ΟΑΚΑ και επικρατεί του ΠΑΟ εκτός έδρας με 49-69, λίγο καιρό πριν παίξουν τον επαναληπτικό στο ΣΕΦ και κάνει ο Θρύλος το 2-0.
Δείτε λοιπόν τα highlights που ακολουθούν από εκείνο το παιχνίδι που έγινε σαν σήμερα το 1997 στο Κλειστό του Ολυμπιακού Σταδίου όπου ο Πρωταθλητής Ευρώπης Παναθηναϊκός έμενε εκτός από τον μετέπειτα Πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό!