Ο Ολυμπιακός κέρδισε ξανά την ΑΕΚ αλλά δεν ήταν αρκετό

Ο Ολυμπιακός μπορεί να κέρδισε την ΑΕΚ όμως δεν προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης του κυπέλλου Ελλάδας.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, όμως το γκολ άργησε να έρθει καθώς έψαχναν ένα γρήγορο γκολ. Τελικά, έκαναν το 1-0 με καρφωτή κεφαλιά του Βαλμπουενά στο 27′ και απέκτησαν ψυχολογία καθώς ήθελαν πλέον 2 τέρματα για να προκριθούν. Το δεύτερο γκολ δεν ήρθε και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται 1-0.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52′ η ΑΕΚ πέτυχε ένα καθοριστικό γκολ, όταν σε σουτ του Λιβάι, η μπάλα κόντραρε στον Μπα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Οι ερυθρόλευκοι παρόλα αυτά, 5 λεπτά μετά πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ όταν ο Χουάνγκ με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1 που έμελε να είναι και το τελικό σκορ καθώς οι Πειραιώτες δεν βρήκαν άλλο γκολ και αποκλείστηκαν από το θεσμό του κυπέλλου.

Δείτε τα highlights της νίκης του Ολυμπιακού απέναντι στην ΑΕΚ ΠΑΤΩΝΤΑΣ ΕΔΩ: Highlights