ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Το buzzer beater γκολ που χάρισε το τρόπαιο στον Θρύλο (video)

Ο Θρύλος κατέκτησε, το δεύτερο Super Cup της ιστορίας του, μετά την περσινή κατάκτηση στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης και τη νίκη (30-24) στον τελικό, κόντρα στην Πυλαία, αυτή τη φορά επικρατώντας της ΑΕΚ στην παράταση.

Μπορεί στο ξεκίνημα της παράτασης, οι «κιτρινόμαυροι» να προσπέρασαν (23-22) για πρώτη φορά μετά το 9-8, με τον Τζηρά να ισοφαρίζει σε 23-23, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, στο 3ο λεπτό. Το πρώτο μέρος της παράτασης ολοκληρώθηκε ισόπαλο 23-23. Στο 0:40 της δεύτερης παράτασης, ο Πασσιάς έβαλε ξανά μπροστά (23-24) τους «ερυθρόλευκους», με τον Σάββα να κάνει το 25-24, στο 2:42. Η ΑΕΚ ισοφάρισε ξανά (25-25), όμως ο Σάββας, με απίστευτο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, έκανε το 26-25 και χάρισε το Super Cup στον Ολυμπιακό.