ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Με το δεξί ο Θρύλος, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Με το «δεξί» στο φετινό πρωτάθλημα «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-17, 25-21) του ΠΑΟΚ στο -ανακαινισμένο- κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 1η αγωνιστική. Μετά την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, έκαναν εξαιρετική πρεμιέρα στη φετινή Volley League, κερδίζοντας με σχετική άνεση τους «ασπρόμαυρους», στο πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν. Στο επίσημο ντεμπούτο του Ντανιέλ Καστελάνι στον πάγκο, ο Θρύλος, παρότι δεν… φόρτσαρε ιδιαίτερα, ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα, αφού με 62% υποδοχή (52% άριστες), 44% στην επίθεση, πέντε άσσους και οκτώ μπλοκ στο Ρέντη, είχε το «πάνω χέρι» κόντρα στους Θεσσαλονικείς και τον απόλυτο έλεγχο.

«Τρία στα τρία» για τους «ερυθρόλευκους» τη φετινή χρονιά, αφού μετά τις δύο νίκες στον προκριματικό όμιλο του Champions League στη Σερβία, κόντρα σε Ράντνικ Μπιγιελίνα (3-1) και Παρτιζάν (3-1), νίκησαν και τον ΠΑΟΚ στο Ρέντη, για την Volley League!

Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2, με επίθεση του Ζουπάνη, ο οποίος ισοφάρισε, στη συνέχεια, σε 6-6. Πλασέ του Τράβιτσα και 8-7 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, οι οποίοι ξέφυγαν με 10-7, με δύο διαδοχικούς πόντους του Κουμεντάκη. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 12-10, 15-14 και 16-15, ο Ζουπάνη «έγραψε» το 17-15 και ο Παγένκ το 19-17, με πρώτο χρόνο, με τον Ιντάλγκο να διατηρεί το +2 (21-19), με πλασέ. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ άουτ του Ζουπάνη, έφτασε σε σετ μπολ (24-22), με τον Παγένκ να «καθαρίζει» το σετ (1-0), με μπλοκ άουτ, για το 25-23.

Με εξαιρετική επίθεση του Τράβιτσα, ο οποίος ανέλαβε… χρέη διαγώνιου, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2, στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, με τον Κουμεντάκη να κερδίζει μπλοκ, για το +4 (9-5). Νέος πόντος του Τράβιτσα, με πανέξυπνο πλασέ και 10-6 οι πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι έφτασαν στο 14-8, μετά από επίθεση του Λινάρδου στο φιλέ. Με άσσο του Κουμεντάκη, η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι πήρε «αέρα» επτά πόντων (15-8), με τον Ιντάλγκο να «χτυπάει» ξανά, με εντυπωσιακό καρφί, για το +8 (17-9). Τρομερός πρώτος χρόνος του Γκουσταβάο και 18-10 ο Ολυμπιακός, ο οποίος πάτησε «γκάζι» και έφτασε στο 23-14, με τον Κουμεντάκη! Καρφί του Ζουπάνη και +10 (24-14) οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τους «ασπρόμαυρους» να μειώνουν σε 24-17. Το 25-17 και το 2-0 του Θρύλου διαμορφώθηκε από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ «μπήκε» καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 7-5 και 9-6, με τον Ιντάλγκο να ισοφαρίζει σε 9-9. Οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν ξανά (9-11), όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν σταδιακά «στροφές» και με μεγάλο μπλοκ του Γκουσταβάο, ξέφυγαν με +3 (18-15). Άσσος του Ιντάλγκο και +4 (20-16) οι πρωταθλητές Ελλάδας, αλλά οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 20-20, σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη τρίτο σετ! Ο Ολυμπιακός πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (21-20), με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη, ενώ μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟΚ, έφτασε στο 22-20. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μείωσαν σε 22-21, με τον Κουμεντάκη να οδηγεί τον Θρύλο σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-21). Το 25-21 και η τελική επικράτηση (3-0) ήρθε, μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟΚ.

Τα σετ (3-0 σε 88’): 25-23, 25-17, 25-21