ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Νίκησε μέσα στο… πελατάκι του

Με το «δεξί» στο 2024 «μπήκε» η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, επικράτησαν με 3-1 σετ (21-25, 25-22, 24-26, 23-25) του ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, για τη 10η αγωνιστική της Volley League. Στην επανέναρξη του πρωταθλήματος και στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, οι «ερυθρόλευκοι», αν και μέτρησαν 27 χαμένα σερβίς, έδειξαν χαρακτήρα στην έδρα των «ασπρόμαυρων», κυριάρχησαν στο φιλέ, με 17 μπλοκ και κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ και με ανατροπή το καθοριστικό τρίτο (από 19-14, 24-26), σε ένα ματς στο οποίο είχαν τέσσερις «διψήφιους» σε πόντους (από 18 οι Κουμεντάκης και Στερν, 17 ο Ιντάλγκο, 10 ο Τζούριτς, οκτώ ο Γκουσταβάο). Ο Θρύλος στρέφει, πλέον, την προσοχή του στο Champions League, αφού την Πέμπτη (11/1, 19:30), υποδέχεται την πανίσχυρη πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζάκσα στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», για την 5η αγωνιστική των ομίλων, με στόχο τη νίκη, ώστε να μείνει στο «κόλπο» της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με επίθεση του Στερν, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 9-9, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με +2 (11-9). Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 11-10 και ισοφάρισε σε 11-11, με τον Γκουσταβάο να δίνει προβάδισμα (11-12) στους Κυπελλούχους Ευρώπης, οι οποίοι ξέφυγαν με +2 (12-14), με μπλοκ του Στερν. Νέο μπλοκ από τον Θρύλο, με τον Στερν και +3 (12-15), με τον Τζούριτς να διατηρεί τη διαφορά των τριών πόντων (15-18) και τον Κουμεντάκη να «γράφει», με πλασέ, το 20-17. Ο Γκουσταβάο έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (17-21) στους «ερυθρόλευκους», με μονό μπλοκ, ενώ κέρδισε ένα ακόμα, για το σετ μπολ (20-24). Με άουτ σερβίς των «ασπρόμαυρων», οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 25-21 και κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1).

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-2, με τον Στερν να μειώνει σε 5-3. Ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 8-4, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές» και ο Ιντάλγκο μείωσε σε 8-5 και 10-9, με άσσο. Οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στο +4 (14-10) και στη συνέχεια, έφτασαν στο +5 (23-18), με τον Κουμεντάκη να μειώνει σε 23-19 και τον Στερν σε 24-21. Ωστόσο, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης απώλεσαν το δεύτερο σετ, με 25-22 και ισοφαρίστηκαν (1-1).

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με 4-3, με επίθεση του Στερν και με 5-4, με χτύπημα του Ιντάλγκο στην ευθεία. Ο ΠΑΟΚ, ωστόσο, έκανε την ανατροπή και προσπέρασε με +4 (10-6), με τον Στερν να μειώνει σε 10-7. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, φτάνοντας στο 19-14, όμως οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και ξεκίνησαν την «αντεπίθεση» τους, μειώνοντας τη διαφορά σε 20-18, με άσσο του Τζούριτς! Ο Κουμεντάκης ισοφάρισε σε 21-21 και ο Ιντάλγκο σε 23-23, με τον Τζούριτς να κερδίζει μπλοκ, για το σετ μπολ (23-24). Οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 24-24, όμως με πλασέ του Ιντάλγκο (24-25) και μπλοκ του Τζούριτς, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στην κατάκτηση του τρίτου σετ (1-2), με 26-24.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο τέταρτο σετ και μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟΚ, πήρε προβάδισμα με +3 (5-8), αλλά στη συνέχεια, ισοφαρίστηκε (10-10). Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν (14-12, 15-14), ο Τζούριτς έφερε το σετ στα ίσα (15-15), με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 17-16 υπέρ των Κυπελλούχων Ευρώπης, οι οποίοι έφτασαν και στο 21-20, με μπλοκ του Κουμεντάκη. Ο Θρύλος συνέχισε στην ίδια κατεύθυνση και «ανέβηκε» στο +2 (21-23), με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 24-21, με άσσο και τον Γκουσταβάο να «καθαρίζει» το ματς, με μπλοκ, «διαμορφώνοντας» το 25-23 και το τελικό σκορ (1-3) στην Πυλαία.

Τα σετ (1-3 σε 1.55): 21-25, 25-22, 24-26, 23-25