Τεράστιο διπλό μέσα στο σπίτι της Ζαλγκίρις

Μια ακόμη σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός και πάλι εκτός έδρας.

Αυτή τη φορά στη Ζαλγκίριο Αρένα, έφυγε νικητής με αντίπαλο την Ζαλγκίρις επικρατώντας με το ευρύ 76-95.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν ανώτεροι σε όλο το ματς και πέρα από το ξεκίνημα με 4-2, έχασαν το προβάδισμα μόλις άλλες δύο φορές (31-30 και 33-32). Από εκεί και πέρα επέβαλαν το ρυθμό τους και με ένα εντυπωσιακό buzzer beater κάρφωμα τιλου ΜακΚίσικ έκλεισαν το ημίχρονο με το υπερ τους 39-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν καταπληκτικός πέτυχε 54 πόντους και έφτασε άνετα στην νίκη με 76-95. Τρομερός ο Τόμας Γουόκαπ με 22 πόντους και ακολούθησε ο ΜακΚισικ με 20. Τρομεροί επίσης οι Ράιτ και Πίτερς ενώ να θυμήσουμε ότι ο Ολυμπιακός έπαιξε δίχως τέσσερις (ΜήτρουΛονγκ, Λαρεντζάκης, Γκος και Μιλουτίνοφ) ενώ και ο Παπανικολάου έπαιξε με ένεση.