ΜΠΑΣΚΕΤ

Ήττα στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ 71-78 για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Με τον Μουστάφα Φαλ να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ολυμπιακός «σημάδεψε» τη ρακέτα και προηγήθηκε 8-3 στο 2′ εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του. Ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» από την περιφέρεια, «έτρεξε» ένα επιμέρους 4-12 (16-23, 6′) όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν απάντηση και με σερί 7-0, έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο τέλος της πρώτη περιόδου (23-23). Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρεις διαδοχικούς πόντους του Νίκολα Μιλουτίνοφ (26-23), όμως οι «πράσινοι» συνέχισαν τρομερά εύστοχοι πίσω από τα 6.75μ. δημιουργώντας πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα της ομάδας μας. Στο 15′ ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ έκανε το 34-32 για να ακολουθήσει ένα επιμέρους σκορ 4-16 για το 38-48 του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Φουρνιέ μείωσε στους 7 (41-48), όμως η άμυνα δεν είχε ένταση και ταχύτητα με αποτέλεσμα το «κοντό» σχήμα του Παναθηναϊκού να συνεχίζει να «πληγώνει» από μακρινή απόσταση. Ένα τρίποντο του Τόμας Γουόκαπ στην «εκπνοή» κράτησε κοντά στο σκορ τον Ολυμπιακό στο κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου (55-62). Στην τέταρτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» ένα γρήγορο 7-0 (55-69) που τους έφερε στο +12, με την ομάδα μας να μην έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση. Η αναποτελεσματικότητα στην άμυνα επέτρεψε τους «πράσινους» να ξεφύγουν με 16 πόντους (57-73, 15′), με τον Μόουζες Ράιτ να δίνει «ανάσα» επιθετικά, με τρία διαδοχικά καλάθια και να ρίχνει τη διαφορά (65-75, 37′), αλλά τον χρόνο να μην επαρκεί και τον ΠαναθηναΪκό να παίρνει τη νίκη με 71-78.

Δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78