Δίχως να εντυπωσιάσει για ένα ακόμα
παιχνίδι, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μπει στους ομίλους του
Europa League, έστω και αν χρειάστηκε
να πάει ο αγώνας στην παράταση, επικρατώντας με 3-1 της Αρούκα!

Στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι “ερυθρόλευκοι” προσπάθησαν να βρουν τα πατήματα τους, χωρίς όμως να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία
του Μπρακάλι.
H Αρούκα έκανε την πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα στο 32′ με
τον Βελάσκες. Τρία λεπτά αργότερα, οι Πειραιώτες απάντησαν με τον
Ιντέγιε, όταν η κεφαλιά του Ντα Κόστα μετά από κόρνερ βρήκε τον επιθετικό των
Πειραιωτών, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, καθώς ο τερματοφύλακας της Αρούκα αποσόβησε

έτσι πίεσε, αφού ήθελε το γκολ και ήταν
αυτή που δημιούργησε την πρώτη καλή φάση του αγώνα, στέλνοντας μετά από εκτέλεση
κόρνερ ο Σάντος με κεφαλιά τη μπάλα μόλις άουτ. Η Αρούκα συνέχισε το επιθετικό της
κρεσέντο και ο Γκονζαλες έκανε υπέροχη κεφαλιά, όμως ο Καπίνο απάντησε με μια πολύ
όμορφη απόκρουση, σώζοντας τον Ολυμπιακό.

Το καμπανάκι είχε χτυπήσει και
έτσι η Αρούκα σκόραρε στο 80′ με τον Γκεγκε, παγώνοντας το “Γεώργιος Καραϊσκάκης” και στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ
   Η είσοδος του Τσόρι στη θέση του Καμπιάσο έκανε τον Ολυμπιακό πιο επιθετικό, με τον
Αργεντινό να παίρνει πολλές επιθετικές πρωτοβουλίες κι έτσι στο 94′ από μια
ωραία προσωπική ενέργεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Αρούκα! Ο Ολυμπιακός συνέχισε
να πιέζει, αλλά το δεύτερο γκολ δεν ήρθε στο πρώτο μέρος της παράτασης. Ήρθε, όμως, στο δεύτερο! Ύστερα από ωραία ασίστ του Μάρτινς, ο Ιντέγε έκανε το 2-1 και χάρισε