Παντοκράτορας του υγρού στίβου ο Ολυμπιακός

O Θρύλος κατέκτησε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων  το οποίο ολοκληρώθηκε την Κυριακή (4/6) στη Λίμνη Βεγορίτιδα.  Ο Ολυμπιακός σάρωσε με την παρουσία του και αναδείχθηκε πρωταθλητής και στις τρεις κατηγορίες, την Γενική, των Ανδρών και των Γυναικών. Συγκεκριμένα στους Άνδρες η πρώτη θέση ήρθε με  40 βαθμούς έναντι των 16 που συγκέντρωσε ο ΠΑΟΚ. Στις Γυναίκες η κορυφή κατακτήθηκε με 39 βαθμούς έναντι των 16 του δεύτερου Ηρακλή. Τέλος στη Γενική Βαθμολογία ο Ολυμπιακός τερμάτισε πρώτος και αναδείχθηκε πανηγυρικά πρωταθλητής με 97 βαθμούς με Ηρακλή να ακολουθεί στη 2η θέση με 41.

Αυτό ήταν το 4ο πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων που κατακτάει ο σύλλογος μας και 3ο διαδοχικό.

Γενική Βαθμολογία (Ανδρών + Γυναικών + Σκυτάλη)

Άρης 2

Γέμελος: «Παντοκράτορας του Υγρού Στίβου ο Ολυμπιακός»

Ο αρχιπροπονητής του τμήματος Κολύμβησης του Ολυμπιακού, Νίκος Γέμελος δήλωσε στο osfp.gr τα εξής: «Ο Ολυμπιακός είναι για άλλη μια φορά πρωταθλητής σε ένα άθλημα το οποίο έχουν αναδείξει δικοί του κολυμβητές όπως ο Σπύρος Γιαννιώτης η Κέλλυ Αραούζου και η Μαριάνα Λυμπερτά. Ο σύλλογος μας πρέπει να συνεχίσει αυτή την ιστορία με τους νεότερους κολυμβητές που έχοντας μια βαριά κληρονομιά ενός ασημένιου μεταλλίου στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα πρέπει να διακριθούν στο εξωτερικό. Αποτελεί το 3ο πρωτάθλημα για φέτος στον υγρό στίβο, μετά τα πρωταθλήματα σε Πόλο Ανδρών και Γυναικών και έρχεται το 4ο στα αγωνίσματα της πισίνας. Έτσι ο Ολυμπιακός είναι ο παντοκράτορας του υγρού στίβου. Είιναι πάρα πολύ συμημαντικό για τον Ολυμπιακό κρατώντας στις τάξεις του αθλητές με θυσίες της διοίκησης του Ερασιτέχνη και με τη συμβολή της ΠΑΕ και της ΚΑΕ,  να διατηρούμαστε σε τέτοιο επίπεδο στα αγωνίσματα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων. Αυτές οι διακρίσεις έχουν αρωγούς».