Όλα στραβά…

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει το πέμπτο παιχνίδι και συνάμα το πρωτάθλημα αφού
ηττήθηκε με 51-66 στο ΣΕΦ με το παιχνίδι δυστυχώς να τελειώνει χωρίς κόσμο μετά τα
επεισόδια που έγιναν.

Οι πέντε παίκτες που ξεκίνησαν από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Σπανούλης σε ρόλο
οργανωτή, ο Μάτζαρης στο “2”( αλλά και πλέι μέικερ ανάλογα με την περίσταση), ο
Παπανικολάου στην θέση “3”, ο Πρίντεζης ως πρώτος ψηλός και τέλος ο Νίκολα ΜιλουτΙνοφ
στον οποίο πόνταραν πολλά οι ερυθρόλευκοι ( 2 φορές MVP στους προηγούμενους τελικούς
στο ΣΕΦ). Ο Ολυμπιακός έχασε το τζάμπολ αλλά σκόραρε πρώτος με τον Μιλουτίνοφ να καρφώνει να γράφει το 2-0. Τρίποντο από τον Παπανικολάου και τον Μάτζαρη και οι ερυθρόλευκοι στο +5 προηγούμενοι με 8-3.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκινάει
“καυτή” έξω από τα 6,75 και κάνει το 11-4 με άλλο ένα τρίποντο από τον Μάτζαρη( 3/3
τρίποντα ο Ολυμπιακός). Με 3 λεπτά να μένουν για το τέλος ο Ολυμπιακός είναι στο +2 με
14-12. Τελικά η εναρκτήρια περίοδος τελείωσε με 17-12 υπέρ των γηπεδούχων οι οποίοι
άρχισαν πολύ καλά το παιχνίδι τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.
Όμως από εκεί και πέρα τίποτα δεν θύμιζε Ολυμπιακό! Ο Ολυμπιακός έκανε ένα κακό ξεκίνημα στην δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα ο ΠΑΟ
να περνάει μπροστά με 7 πόντους(23-30). Οι ερυθρόλευκοι σε αντίθεση με την πρώτη
περίοδο ήταν κακοί επιθετικά αφού σε 8 λεπτά σκόραραν μόλις 6 πόντους. Και έκει ήταν που
χάλασε το παιχνίδι καθώς οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μέχρι και στο +11 με 23-34. Η
ομάδα του Πειραιά δεν έπαιξε καλά σε καμία περίπτωση στο πρώτο ημίχρονο και έχασε την
δεύτερη περίοδο με 10-22 και το ημίχρονο με 27-36. Αυτό έπρεπε να αλλάξει σίγουρα στο
δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα μας και στις δύο πλευρές του παρκέ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ
27 πόντοι, 7/15 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 4/6 βολές, 23 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 7 λάθη, 0
κλεψίματα, 0 μπλοκ

Και όμως ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ακόμα χειρότερα το δεύτερο ημίχρονο και βρέθηκε στο -17
με 4 λεπτά να έχουν παιχτεί στην τρίτη περίοδο(27-44). Και η διαφορά πήγε στους 20! Το πρώτο καλάθι του Ολυμπιακού μπαίνει μετά από 7 λεπτά στο τρίτο
δεκάλεπτο από τον Μιλουτίνοφ. Η τρίτη περίοδος τελικά έκλεισε με τον Ολυμπιακό να χάνει
με 20 πόντους(37-57).
Η ανατροπή ήταν πολύ δύσκολη για τον Ολυμπιακό παρόλο ότι μπήκε δυνατά με 2/2 τρίποντα από τον
Αγραβάνη και έκανε το 43-57 με 9 λεπτά για το τέλος. Οι ερυθρόλευκοι προσπάθησαν αλλά δεν μπόρεσαν γιατί ήταν και αργά και
κακοί σε όλα τα επίπεδα. ΕΙΧΕ ΣΚΟΡΆΡΕΙ 48 ΠΟΝΤΟΥΣ ΣΕ 28 ΛΕΠΤΑ! Απίστευτα κακό
παιχνίδι για την ομάδα του Πειραιά. Σε εκείνο το σημείο υπήρχε ένταση και είχε ως αποτέλεσμα την εκκένωση
του ΣΕΦ.

Δυστυχώς αυτά τα πράγματα δεν πρέπει να μ σε ΚΑΝΕΝΑ ΓΗΠΕΔΟ. Και έτσι αφού εκκενώθηκε το γήπεδο συνεχίστηκε ο αγώνας και ήρθε το τελικό 51-66