Uncategorized

Πέρασε από την Πάτρα

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Πάτρα επικρατώντας με 73-87 του Προμηθέα.

Οι “ερυθρόλευκοι” κυκλοφόρησαν εξαιρετικά την μπάλα στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγαν σε σωστές επιθετικές επιλογές, περιόρισαν με την καλή τους άμυνα τους Πατρινούς και “έχτισαν” μια διαφορά 10π. (24-14, στο 8′). Στην 2η περίοδο οι Γιάνις Στρέλνιεκς και Κάιλ Γουίλτζερ μπήκαν “ορεξάτοι” και με ένα επί μέρους σκορ 17-1 εκτόξευσαν τον δείκτη της  διαφοράς από το +9 (17-26, στο 10′), στο +25 (18-43, στο 15′). Ο Προμηθέας, ωστόσο, απάντησε άμεσα… Εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της ομάδας μας, αλλά και κυρίως τα εύκολα λάθη της (υπέπεσε συνολικά σε  11 στο πρώτο εικοσάλεπτο, έναντι 4 των γηπεδούχων) και με ένα επί μέρους σκορ 18-2 μείωσε στους 9π. (36-45, στο 20′).
Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός πάτησε…  γκάζι και αύξησε ξανά τις αποστάσεις στο +18 (38-55, στο 24′). Όμως, παρότι διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο είδε τον Προμηθέα να εκμεταλλεύεται την περιφερειακή του ευστοχία και να κατεβάζει την διαφορά στους 8π. (55-63, στο 30′). Οι Πατρινοί προσπάθησαν να πιέσουν για να ξαναμπούν στο ματς (65-74), όμως, ο αρχηγός, Βασίλης Σπανούλης, ανέλαβε δράση και “καθάρισε” οριστικά την υπόθεση διπλό για την ομάδα μας!
Δεκάλεπτα: 17-26, 36-45, 55-63, 73-87