Πρόκριση για την Αγγλία- Τα ζευγάρια της φάσης των “8”

Η Αγγλία είναι η 8η ομάδα που συνεχίζει στο Μουντιάλ καθώς πήρε την πρόκριση στα πέναλτι με αντίπαλο την Κολομβία.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αγγλία είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες για γκολ με την Κολομβία να έπαιζε συνεχώς πίσω από την μπάλα και να προσθέσουμε να απειλήσει με κόντρα επιθέσεις. Σκιά στο πρώτο ημίχρονο το 0-0 με μεγαλύτερη ευκαιρία την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ που πέρασε λίγο άουτ.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο δεύτερο με τους Άγγλους να βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος – φάουλ του Σάντσες μέσα στην περιοχή (57’). Παρόλα αυτά η Κολομβία και ενώ είχαμε φτάσει στο 93′ δεν τα έβαλε κάτω και ύστερα από κόρνερ, ο Μίνα με κεφαλιά έκανε το 1-1 για την ομάδα του και έστειλε το ματς στην παράταση όπου εκεί οι Άγγλοι επικράτησαν με 4-3!