Νίκη μέσα στην έδρα της ΑΕΚ!!!

Το ένα ρεκόρ μετά το άλλο συνεχίζει να σπάει, η ομάδα βόλεϊ ανδρών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 3-1 σετ της ΑΕΚ, στο κλειστό του Μετς, στην αναμέτρηση της 12ης αγωνιστικής της Volleyleague, φτάνοντας τις 40 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα, επίδοση μοναδική στην ιστορία της ελληνικής πετοσφαίρισης. Αυτή η νίκη είναι ταυτόχρονα η 22η συνεχόμενη των «ερυθρολεύκων» επί της ΑΕΚ, σε αγώνες πρωταθλήματος, σερί που κρατάει από από τις 2 Ιανουαρίου του 1999 και την αναμέτρηση της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της σεζόν 1998-99, όπου ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0, αλλά και η 11η με την ΑΕΚ γηπεδούχο. Ο Θρύλος κυριάρχησε κόντρα στην ΑΕΚ, όντας ο απόλυτος κυρίαρχος της αναμέτρησης, μετά το πρώτο και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω και συνεχίζει να απολαμβάνει την μοναξιά του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος. Πλέον ο Ολυμπιακός στρέφει την προσοχή του στον αγώνα της Πέμπτης (17/1, 18:00) με την Τουρκική BBSK, στο Ρέντη, όπου χρειάζεται δυο σετ για να πανηγυρίσει την πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του CEV Cup.
Βρέθηκε πίσω στο σκορ
Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τον Τοντόρ Αλεξίεφ, που επέστρεψε στους Πρωταθλητές Ελλάδας, στην αρχική του σύνθεση μαζί με τους Πετρέα, Ανδρεάδη, Σμιτ, Τερβαπόρτι, Ραούβερντικ και Στεφάνου. Οι «ερυθρόλευκοι» μηδένισαν γρήγορα τη διαφορά που πήρε η ΑΕΚ με 5-2, στο ξεκίνημα του πρώτου σετ και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο 6-6 και προηγήθηκαν με 8-7 λίγο αργότερα. Ο Αλεξίεφ με τον πρώτο του πόντο στον αγώνα, έδωσε προβάδισμα δυο πόντων στους «ερυθρόλευκους» (10-8). Οι παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα, σε ένα αμφίρροπο πρώτο σετ. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το νεκρό διάστημα των πρωταθλητών Ελλάδας και προηγήθηκαν με 23-20. Ο Ζουπάνης σταμάτησε το σερί της ΑΕΚ, κάνοντας το 23-21 και το μπλοκ του Ολυμπιακού μείωσε στον πόντο (23-22) αλλά το σετ κατέληξε στους γηπεδούχους με 25-23.
Ανέβασε στροφές και ισοφάρισε
Στο δεύτερο σετ, στο κλειστό του Μετς, ο Ολυμπιακός αντέδρασε, ξεκίνησε πιο αποφασιστικά και απέκτησε γρήγορα προβάδισμα με 7-2 και 10-4. Καλύτεροι σε όλους του τομείς οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα των έξι πόντων (18-12), πλησιάζοντας στην κατάκτηση του σετ και την ισοφάριση στον αγώνα.  Ο Αλεξίεφ με άσσο, έκανε το 20-13 και το συν επτά για τον Ολυμπιακό. Άουτ επίθεση των παικτών της ΑΕΚ, δίνει τον 21ο πόντο στην ομάδα του Πειραιά και στη συνέχεια ο Αλεξίεφ καρφώνει για το 22-15. Ο Ραούβερντικ σηκώθηκε πολύ ψηλά και με άπιαστο καρφί διαμόρφωσε το 23-17. Ο Αλεξίεφ παίρνει το μπλοκ άουτ και δίνει το σετ μπολ στον Ολυμπιακό με 24-17 και το «ερυθρόλευκο» μπλοκ με τον Γιώργο Πετρέα τελειώνει το σετ με 25-17, για το 1-1 στον αγώνα.
«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα
Πιο ισορροπημένο το ξεκίνημα του τρίτου σετ με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 8-8. Ο Σμιτ με μπλοκ δίνει προβάδισμα δυο πόντων στον Ολυμπιακό (10-8), ενώ δυο συνεχόμενοι πόντοι του Αλεξίεφ γράφουν το 14-11. Ένα σερί 3-0 αυξάνει το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα σε 20-15, σε κρίσιμο σημείο του σετ, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού. Ο Αλεξίεφ πήρε έναν ακόμα πόντο για τον Ολυμπιακό, κάνοντας το 22-17 και με μπλοκ άουτ, οι «ερυθρόλευκοι» φτάνουν στο σετ μπολ. Ο Κουμεντάκης τελείωσε το σετ με δυνατό καρφί στο οποίο δεν μπόρεσαν να βγάλουν άμυνα οι παίκτες της ΑΕΚ και έτσι διαμορφώθηκε το 25-20, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2-1 στα σετ.
Κυρίαρχος μέχρι το τέλος
Από την αρχή του τέταρτου σετ ο Ολυμπιακός έδειξε ότι δεν ήθελε να αφήσει περισσότερα περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ και με αποφασιστικότητα στις επιλογές του ήθελε να τελειώσει το παιχνίδι. Το 8-2, με ένα σερί 7-0, τον έβαλε γρήγορα στη θέση του οδηγού καθιστώντας τον το απόλυτο φαβορί για τη νίκη. Η «ερυθρόλευκη» ανωτερότητα συνεχίστηκε με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και να φτάνει στο 25-21 με το οποίο πανηγύρισε την 40η του διαδοχική νίκη στον πρωτάθλημα. Λίγο πριν τη λήξη του τέταρτο σετ έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την φανέλα του Ολυμπιακού και ο Νίκος Σμαραγδής. Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν  ο Σμιτ με 21 πόντους και ακολούθησε ο Αλεξίεφ με 15.
Τα σετ:1-3 σε 1:37,  25-23 (25′), 17-25 23′), 20-25 (25′), 18-25 (24′)