ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

O τελικός των τελικών με το… ”πετσόκομα” του Ματ στις καθυστερήσεις (video)

O κορυφαίος τελικός στην ιστορία του κυπέλλου Ελλάδος διεξήχθη σαν σήμερα το 2009 με νικητή ποιόν άλλον; Τον Ολυμπιακό! Aντίπαλος του η ΑΕΚ.

Τελικό αποτέλεσμα κανονικής διάρκειας αγώνα: 3-3. Αποτέλεσμα με παράταση: 4-4, αποτέλεσμα πέναλτι :15-14…

Τι να πρωτοθυμηθεί κανένας από αυτον τον τελικό, με τον Ολυμπιακό να είναι με την πλάτη στον τοίχο από το 7′ (2-0), να ισοφαρίζει σε 2-2 , να δέχεται γκολ στο 90′ και να απαντά στο 95′ με τον Ματ Νταρμπισάιρ!

Αξέχαστο επίσης το πως έκαναν οι φίλοι της ΑΕΚ στο 90΄ όταν και φώναζαν ”σήκωσε το το γ@@@νο”, με τον Σωτήρη Κυργιάκο να κάνει τα… δικά του και τελικά τον Ντάρμπισαϊρ να … σηκώνεται ψηλότερα απ΄όλους. Στην παράταση ο Ολυμπιακός σκοράρει με τον Γκαλέτι, δέχεται 2 κόκκινες κάρτες από τον… κορυφαίο (και αμισθί) Κάκο, μένει με 9 παίκτες, δέχεται γκολ, το ματς πάει στα πέναλτι και εκεί το παίρνει προσωπικά ο Αντώνης Νικοπολίδης