Λύγισε στην Αγία Πετρούπολη

Την ήττα στην Αγία Πετρούπολη με αντίπαλο τη Ζενίτ γνώρισε ο Ολυμπιακός καθώς ηττήθηκε με 84-78.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ, με τη Ζενίτ κατά διαστήματα να ανοίγει τη διαφορά και τον Ολυμπιακό να παλεύει να τη ρίχνει. Η πρώτη περίοδος τον βρήκε πίσω στο σκορ με 3 πόντους και το πρώτο ημίχρονο με 6.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξύπνησε αμυντικά κράτησε χαμηλά τη Ζενίτ στο σκορ και τελικά ψαλίδησε τη δοαφορά στον πόντο. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα, όμως η Ζενίτ μέ ένα τρομερό σερί έφτασε τη διαφορά στο +10. Οι ερυθρόλευκοι ετσι είχαν να ανέβουν ένα βουνό και τελικά ψαλίδησαν τη διαφορά στους 6 πόντους με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με 84-78.