ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Συνεχίζει στο CEV Cup o Ολυμπιακός

Στο CEV Cup θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού. Ο Θρύλος, ο οποίος είχε εξ’ αρχής πολύ δύσκολη αποστολή μετά την ήττα (3-1) στην Βουλγαρία, δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τη φάση των ομίλων του Champions League, αφού έχασε με 3-1 σετ (25-21, 23-25, 19-25,  23-25) από την Χεμπάρ Παζαρτζίκ στο κλειστό του Ρέντη, στο δεύτερο ματς του Γ’ προκριματικού γύρου. Οι Πειραιώτες, πάλεψαν για να ανατρέψουν τα δεδομένα, προηγήθηκαν με 1-0 επί των Βούλγαρων και έφτασαν στο 23-23 του δεύτερου σετ, το οποίο έχασαν στις λεπτομέρειες. Πλέον ο Ολυμπιακός  θα συνεχίσει στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, από τη φάση των «32», όπου θα αντιμετωπίσει την Μονπελιέ από την Γαλλία. Η προσοχή των «ερυθρολεύκων» στρέφεται στον επαναληπτικό του Λιγκ Καπ με τον ΠΑΟΚ, που θα διεξαχθεί την Κυριακή (14/11, 18:00) στην Πυλαία.

Κυρίαρχος στο πρώτο σετ!
Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ, στο οποίο ξεκίνησε πολύ δυνατά και με μπλοκ άουτ του Έγκλεσκαλνς, πήρε προβάδισμα με 6-3 επί της Χεμπάρ. Στη συνέχεια, ο Θρύλος ανέβασε ακόμη περισσότερο την απόδοσή του, έφτασε στο +4 (8-4, 12-8, 13-9) επί των Βούλγαρων και λίγο αργότερα, στο +5 (14-9) με μπλοκ άουτ του Παγένκ! Διαφορά, την οποία κράτησαν οι Πειραιώτες μέχρι και το 23-18 του Πέριτς σε πρώτο χρόνο, ενώ στη συνέχεια, «καθάρισαν» το σετ με 25-21, με φοβερό μπλοκ του Ζουπάνη σε μία απίστευτη φάση, για το 1-0 κόντρα στη βουλγαρική ομάδα σε 24 λεπτά!
«Άγγιξε» το 2-0, αλλά έχασε την ευκαιρία…
Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν πόντο-πόντο με τους φιλοξενούμενους και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 21-20, με τον Έγκλεσκαλνς, ενώ στη συνέχεια, έκαναν το 22-21 με δυνατό καρφί του Πέριτς! Έπειτα, η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δέχθηκε ένα σερί 2-0 από την πρωταθλήτρια Βουλγαρίας και βρέθηκε πίσω με 23-22, όμως απάντησε άμεσα με τον Έγκλεσκαλνς και ισοφάρισε σε 23-23. Ωστόσο, η ομάδα μας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0 και έτσι, ισοφαρίστηκε από την Χεμπάρ στα σετ (1-1, 23-25).

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός, αν και προηγήθηκε (10-8, 11-9), απώλεσε την αυτοσυγκέντρωσή του και το έχασε με 19-25, γεγονός που έδωσε την πρόκριση στην ομάδα από τη Βουλγαρία.  Στο τέταρτο, διαδικαστικού χαρακτήρα σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε των Βούλγαρων με 4-1, με μπλοκ του Εφραιμίδη στον Αλεξίεφ, έπειτα έφτασε το σκορ στο 10-6 και στο 21-20, ωστόσο ακολούθησε ανατροπή με τη Χεμπάρ να πηγαίνει στο 23-25 για την το τελικό 1-3 στα σετ.
Τα σετ: 1-3 σε 1.36. 25-21 (24′), 23-25 (27′), 19-25 (22’), 23-25 (23’)