ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κέρδισε την ΑΕΚ με… 20 γκολ διαφορά

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, μετά το ματς με την Ραντνίτσκι στη Σερβία, για την 8η αγωνιστική του Champions League.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν εύκολα με 23-3 της ΑΕΚ στο Παπαστράτειο, για τη 13η αγωνιστική της Α1, συνεχίζοντας αήττητοι στο πρωτάθλημα. Κόντρα στους «κιτρινόμαυρους», ο Θρύλος δεν συνάντησε δυσκολία, πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση και κυριάρχησε απόλυτα στον Πειραιά, διευρύνοντας το νικηφόρο του σερί στο πρωτάθλημα, σε ένα ματς που κέρδισε με +20 και είχε πρώτο σκόρερ τον Φουντούλη με επτά γκολ! Πλέον, οι πρωταθλητές Ελλάδας στρέφουν την προσοχή τους σε δύο σημαντικά ματς, πρώτα (2/2) με τον Απόλλωνα Σμύρνης εκτός έδρας, για το Κύπελλο και έπειτα (8/2), με την Μπρέσια στο Παπαστράτειο, για το Champions League.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 5-0 των φιλοξενούμενων, με τέρματα των Γενηδουνιά (2), Φουντούλη και Φιλίποβιτς (2) και στη συνέχεια, «έκλεισαν» το πρώτο οκτάλεπτο με +6 (7-1), σκοράροντας με τους Χρυσοσπάθη και Φουντούλη. Στη δεύτερη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έφτασαν στο +8 (10-2) επί της ΑΕΚ, με τους Γούβη, Γκίλλα και Φουντούλη, με τον οποίο έκαναν και το 11-3, σκορ ημιχρόνου.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και «εκτόξευσε» το δείκτη του σκορ στο 18-3, με γκολ των Μουρίκη (2), Γενηδουνιά, Γούβη, Γραμματικό, Φουντούλη και Δερβίση, ενώ στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, σκόραραν πέντε ακόμα φορές με τους Φουντούλη (2), Μουρίκη, Γκίλλα και Μαθιόπουλο, για το τελικό 23-3 επί των «κιτρινόμαυρων». Είναι χαρακτηριστικό, ότι σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική αμυντική λειτουργία, δεν δέχθηκε ούτε ένα τέρμα από την ΑΕΚ και έφτασε, έτσι, στην άνετη επικράτηση με +20 στον Πειραιά…

Τα οκτάλεπτα: 7-1, 4-2, 7-0, 5-0
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (7:26), 2-0 Φουντούλης (7:03), 3-0 Γενηδουνιάς (4:56), 4-0 Φιλίποβιτς (4:30), 5-0 Φιλίποβιτς (3:16), 5-1 Βούκσεβιτς (2:48), 6-1 Χρυσοσπάθης (2:23), 7-1 Φουντούλης (1:33)
2ο οκτάλεπτο: 7-2 Μανιουδάκης (6:56), 8-2 Γούβης (4:23), 9-2 Γκίλλας (3:45), 10-2 Φουντούλης (3:00), 10-3 Τσιστράκης  (0:48), 11-3 Φουντούλης (0:16)
3ο οκτάλεπτο: 12-3 Μουρίκης (7:43), 13-3 Γενηδουνιάς (6:43), 14-3 Μουρίκης (5:58), 15-3 Γούβης (4:15), 16-3 Γραμματικός (3:31), 17-3 Φουντούλης (2:05), 18-3 Δερβίσης (0:52)
4ο οκτάλεπτο: 19-3 Φουντούλης (5:54), 20-3 Μουρίκης (4:04), 21-3 Γκίλλας (1:43), 22-3 Μαθιόπουλος (0:55), 23-3 Φουντούλης (0:13)