ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πάρτυ απέναντι στον ΠΑΟΚ

Σπουδαία «καθαρή» νίκη επί του ΠΑΟΚ στο Ρέντη πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, για την 3η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, αν και στερήθηκαν την παρουσία των φιλάθλων τους, αλλά και του Πέριτς (ταλαιπωρείται από ίωση), επικράτησαν άνετα με 3-0 σετ (27-25, 25-20, 25-17) στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» και προσπέρασαν με +2 τους «ασπρόμαυρους» στη βαθμολογία του πρωταθλήματος, μειώνοντας στους δύο βαθμούς από την κορυφή. Με κορυφαίο και πρώτο σκόρερ τον Τέπαν με 23 πόντους (56% αποτελεσματικότητα), ο οποίος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και τον Ανέστη Δαλακούρα να καλύπτει επάξια το κενό του Πάβλε Πέριτς, ο Θρύλος κέρδισε με ανατροπή το πρώτο σετ, κυριάρχησε στα δύο επόμενα, τα οποία κέρδισε με 25-20 και 25-17 και έκανε το «τρία στα τρία» στο μίνι-πρωτάθλημα. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι», που μετά τον Φοίνικα Σύρου, κέρδισαν και τον ΠΑΟΚ, έχουν την ευκαιρία να «πιάσουν» κορυφή, αφού την άλλη Δευτέρα (21/3) θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Αγ. Θωμά, για την 4η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League.
Επιστροφή από το 17-21, τρία σετ μπολ και 1-0!
Στο ξεκίνημα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3 του ΠΑΟΚ, με πόντο που κέρδισε από τριπλό μπλοκ που σήκωσε, ενώ έκανε το 5-4 και 6-5, με τον Τέπαν. Με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 8-7, έπειτα ισοφάρισαν σε 9-9, με τον Τέπαν, ενώ πέρασαν ξανά μπροστά (10-9) από τους Θεσσαλονικείς, με νέο πόντο του Τέπαν. Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με καρφί του εξαιρετικού Τέπαν, έκανε το 11-10, ενώ στη συνέχεια, με πρώτο χρόνο του Μιγιαήλοβιτς, ισοφάρισε σε 13-13 την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν για πρώτη φορά πίσω τέσσερις πόντους (17-21), όμως αντέδρασαν εντυπωσιακά, μείωσαν σε 21-20, με δύο σερί πόντους του Δαλακούρα και ισοφάρισαν σε 21-21, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων! Με πόντο του Μιγιαήλοβιτς, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν εκ νέου σε 23-23 και έπειτα, με τρεις επιθέσεις του «καυτού» Τέπαν, έφτασαν σε τρία σετ μπολ (24-23, 25-24, 26-25) επί των «ασπρόμαυρων». Έτσι, μετά από φιλέ των παικτών του ΠΑΟΚ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι έκανε το 27-25, κερδίζοντας το πρώτο σετ!
Κυριαρχία και 2-0, με 25-20!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-2 των φιλοξενούμενων, με επίθεση του Δαλακούρα, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 9-8, με ωραίο πρώτο χρόνο του Παγένκ. Με «χτύπημα» του Τέπαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας ξέφυγαν με +3 (12-9) από τους Θεσσαλονικείς και στη συνέχεια, με πόντο του Δαλακούρα, ανέβασαν τη διαφορά στο +4 (15-11). Ο Θρύλος συνέχισε την κυριαρχία του και έκανε το 18-14, με τον Ζουπάνη και το 19-15, με τον Τέπαν, ενώ έφτασε στο +6 (21-15), μετά από δύο άουτ επιθέσεις των «ασπρόμαυρων». Με νέο δυνατό καρφί του Τέπαν, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν σε σετ μπολ (24-19) και έτσι, με σερβίς του Σωτηρίου στο φιλέ, κατέκτησαν και το δεύτερο σετ κόντρα στον ΠΑΟΚ, με 25-20!
3-0, με 25-17!
Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» στο τρίτο σετ οι Πειραιώτες, οι οποίοι προηγήθηκαν με 5-2, με πλασέ του Τέπαν, ενώ έφτασαν στο +4 (6-2), μετά από άουτ των φιλοξενούμενων. Η ομάδα μας διατήρησε τη διαφορά της από τον ΠΑΟΚ, αφού έκανε το 8-6, με τον Ζουπάνη και το 9-6 και 10-7, με τον Δαλακούρα, ενώ στη συνέχεια, έφτασε στο 11-8, με νέο πόντο του Ζουπάνη. Με μπλοκ του Τέπαν, ο Ολυμπιακός αύξησε ξανά τη διαφορά στο +4 (15-11) και στη συνέχεια, με τρομερό πόντο του Παγένκ και άουτ επίθεση του Ούντρις, έφτασε στο +6 (22-16) επί του ΠΑΟΚ, σε ένα κομβικό σημείο. Έτσι, μετά από άουτ επίθεση των «ασπρόμαυρων», οι πρωταθλητές Ελλάδας έκαναν το 25-17 και κατέκτησαν και το τρίτο σετ, αλλά και τη νίκη!
Τα σετ 3-0: 27-25 (30’), 25-20 (26’), 25-17 (25’)