ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Κέρδισε την Αρκάς και είναι κοντά στους “4” της Ευρώπης του CEV Cup

Προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του CEV Cup απέκτησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία με μεγαλειώδη εμφάνιση, επικράτησε με 3-2 σετ (26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7) της πανίσχυρης Αρκάς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στον πρώτο προημιτελικό! Σε μια -ακόμη- μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά, για τους «8» του CEV Cup, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του περσινού Challenge Cup, παρουσίασαν εξαιρετικό πρόσωπο (ειδικά στο μπλοκ-άμυνα) κόντρα σε μία από τις κορυφαίες δυνάμεις του τουρκικού πρωταθλήματος, «έβγαλαν» ψυχή στο τάραφλεξ του Ρέντη και έφτασαν σε μία σπουδαία νίκη στο τάι μπρέικ, κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά, με MVP τον Τράβιτσα και πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 19 πόντους (18 ο Ιντάλγκο). Στη ρεβάνς των «8» στη Σμύρνη (7/2, 18:00), ο Θρύλος, για την πρόκριση στην τετράδα της διοργάνωσης, χρειάζεται νίκη με οποιοδήποτε σκορ ή ήττα με 3-2, ώστε να διεκδικήσει το εισιτήριο στο «χρυσό» σετ. Να σημειωθεί, ότι σε περίπτωση πρόκρισης στα ημιτελικά του CEV Cup, οι «ερυθρόλευκοι» του Ντανιέλ Καστελάνι θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Λίνεμπουργκ-Μίλων.

Μέχρι και τα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ, ακόμα και με πέντε πόντους (9-14). Ωστόσο, σταδιακά, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 17-15, με επίθεση του Ιντάλγκο. Η Αρκάς ξέφυγε και πάλι με +4 (15-19), όμως ο Θρύλος δεν «μάσησε» και ξεκίνησε την «αντεπίθεσή» του με σέρβερ τον Ιντάλγκο. Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» «έτρεξαν» σερί 6-0 και έκαναν μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με επίθεση του Στερν! Πρώτος χρόνο του Παγένκ και 22-20, ενώ μετά από σερβίς των Τούρκων στο φιλέ, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 23-21. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24, με τον Ιντάλγκο (25-24) και τον Παγένκ, με μπλοκ, να «τελειώνουν» το σετ, κάνοντας το 1-0, με 26-24.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και με άσσο του Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 4-1, με τους Τούρκους να μειώνουν στον πόντο (5-4). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, όμως, είχαν το «πάνω χέρι», ξέφυγαν με +2 (7-5), με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και με +3 (8-5), με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 11-9. Επίθεση του Κουμεντάκη και 15-13, με τον Τζούριτς να κρατάει το +2, κάνοντας το 17-15 και το 18-16. Με επίθεση του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 21-20, όμως από το σημείο εκείνο και έπειτα, έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε ένα 5-0 σερί (21-25) και έτσι, ισοφαρίστηκε στα σετ (1-1).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 4-2, με καρφί του Στερν, όμως η Αρκάς, με 4-0 σερί, προσπέρασε (4-6). Ο Τζούριτς μείωσε σε 6-5, ο Δαλακούρας σε 7-6, με μπλοκ άουτ, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 10-6 και στο 16-13. Ο Παγένκ μείωσε σε 16-15, με μπλοκ, με τον Τζούριτς να κερδίζει δύο σερί άσσους, για το προβάδισμα (17-16) των πρωταθλητών! Πρώτος χρόνος του Παγένκ και 18-17 ο Ολυμπιακός, που ξέφυγε με +2 (19-17), με επίθεση του Ιντάλγκο, ο οποίος «έγραψε» και το 20-18, με μπλοκ! Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Κουμεντάκη, έφτασαν στο +3 (22-19), σε ένα κρίσιμο σημείο! Ωστόσο, η τουρκική ομάδα, αφού ισοφάρισε (22-22), έφτασε στο 24-23. Ο Θρύλος, όμως, δεν τα παράτησε, ισοφάρισε σε 24-24, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και έφτασε σε σετ μπολ (25-24), με μπλοκ του Στερν! Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε, όμως στη συνέχεια, με δύο άουτ επιθέσεις, έδωσε το σετ (2-1) στους «ερυθρόλευκους», με 27-25!

Στο τέταρτο σετ, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 2-1, με τον Παγένκ, αλλά στη συνέχεια, έμειναν πίσω με 8-6. Ο Ιντάλγκο μείωσε στον πόντο (7-8) και ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 8-8, με άσσο, όμως η Αρκάς έφτασε στο 10-9. Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 10-10, αλλά η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι «κόλλησε και βρέθηκε πίσω με -4 (10-14). Ο Στερν μείωσε σε 14-11, ο Τζούριτς σε 14-12, με μονό μπλοκ και ο Γκουσταβάο σε 16-13, με πρώτο χρόνο και τον πρώτο του πόντο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμη πιο κοντά, σε 17-15, με μπλοκ του Γκουσταβάο, με τον Ιντάλγκο να «χτυπάει» ξανά, για το 18-16. Η Αρκάς «ανέβηκε» ξανά στο +3 (16-19), ο Στερν μείωσε στους δύο πόντους (17-19, 18-20, 20-22), με τρεις επιθέσεις, με τους Τούρκους να φτάνουν σε σετ μπολ (21-24). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης μείωσαν σε 24-23, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν, ωστόσο, στο 25-23 και στο 2-2 σετ.

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο τάι μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1, με δύο επιθέσεις του Στερν, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (5-1), με μονό μπλοκ! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την κυριαρχία τους και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο, με 7-2, με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, σε ένα εντυπωσιακό ράλι. Επίθεση του Στερν και 8-3 οι πρωταθλητές Ελλάδας, που έφτασαν στο 9-4, μετά από άστοχο σερβίς των Τούρκων και στο +7 (12-5), με νέο άουτ! Το 15-7 και η νίκη του Ολυμπιακού με 3-2 σετ ήρθαν με άσσο του Ιντάλγκο!

Τα σετ (3-2 σε 2.17): 26-24, 21-25, 27-25, 23-25, 15-7