ΜΠΑΣΚΕΤ

Τελείωσε με τον Άρη και τώρα κοιτά μόνο την Φενέρ

Το 2-0 στη σειρά με αντίπαλο τον Άρη έκανε ο Ολυμπιακός και οι ερυθρόλευκοι πήραν την πρόκριση στους ημιτελικούς της Basket League.

Όπως και στο ματς του ΣΕΦ, έτσι και στο Nivk Gallis Hall ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην ιστορική ομάδα του Άρη και επικράτησε με 58-82.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Σάσα Βεζένκοφ και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (9-18). Ο Ολυμπιακός –χωρίς καν να πατήσει γκάζι- αύξησε τις αποστάσεις στους 16π. (21-37 στο 17’) και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας στα χέρια του μια διαφορά 15π.  Σκόρ ημιχρόνου 27-42.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην επανάληψη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και χάρη στον Βεζένκοφ, ο οποίος παρέμεινε σε σταθερή σύνδεση με το καλάθι, βρέθηκαν στο +25 (33-58 στο 28’). Με δύο σερί τρίποντα των Λαρεντζάκη και Πίτερς ο Ολυμπιακός αύξησε στο +26 τις αποστάσεις (43-69 στο 33’), ενώ παρότι στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, η διαφορά παρέμεινε σταθερά… χαοτική μέχρι τέλους. Τελικό σκορ, Άρης – Ολυμπιακός 58-82.

Ολυμπιακός: Βεζένκοφ 19 (1), Λούντζης 10 (2), Σλούκας 11, Φαλ 1, Λαρεντζάκης 14 (3), Μακκίσικ 5, Πίτερς 11 (3), Μπολομπόι 2, Γουόλκαπ 3, Μπλακ 4, Πάπας 3 (1)