Έχασε δικό του ματς!

Την ήττα με 69-67 γνώρισε ο Ολυμπιακός στην Ιταλία από την Βίρτους Μπολόνια.

Σε ένα ματς που οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο για 37 λεπτά… κατάφεραν να χάσουν παρά το ότι είχαν φτάσει τη διαφορά μέχρι και τους 13 πόντους, ενώ μπήκαν στην τελευταία περίοδο με +10.

Παρόλα αυτά φάνηκε πως η… φάδη θα στράβωνε. Στην εξίσωση μπήκαν και οι διαιτητές που με λανθασμένες αποφάσεις , όπως για παράδειγμα το αντιαθλητικό που δεν δόθηκε προς το τέλος του αγώνα, ή νωρίτερα πολλά ανύπαρκτα σφυρίγματα, έδωσαν στην Βίρτους το μομέντουμ για να πάρει το ματς.

Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρης μέχρι το 64-65, όπου εκεί με τρίποντο η Βίρτους πήρε το πρώτο της προβάδισμα με 67-65, και παρά τις 2/3 εύστοχες βολές του Λαρεντζάκη και το 67-67, ήρθε το εύστοχο σουτ του Χάκετ και το χαμένο στο τέλος του Λάρυ για να πάρουν το ματς οι Ιταλοί με 69-67.