Χρόνια πολλά Μητσάρα!

Ένας από τους πιο φιλότιμους δεξιούς μπακ που φόρεσαν τη φανέλα του Ολυμπιακού έχει γενέθλια σήμερα. Ο λόγος φυσικά για τον Δημήτρη Μαυρογενίδη όπου αγωνίστηκε στον Ολυμπιακό από το 1997 έως το 2006! Ο Μητσάρας κλείνει σήμερα τα 40 του χρόνια και πέρα από φιλότιμος που αναφέραμε στην αρχή, ήταν και εξαιρετικός στη θέση του! Αν ο Ολυμπιακός εκείνη την περίοδο είχε εναν παικταρά στο αριστερό άκρο της άμυνας, τον Γρηγόρη Γεώργάτο, στο δεξιό ήταν ένας εξίσου σπουδαίος, ο Μαυρογενίδης! Φυσικά λόγο της θέσης του τα επίσημα γκολ του ήταν μόλις 16 αλλά σκόραρε δύο φορές εναντίον του Παναθηναϊκού και μάλιστα το ένα ήταν στον τεράστιο τελικό του 1999 όπου με δέκα παίκτες ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟ με 2-0 (το άλλο γκολ ο Οφορίκουε) παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο και την αποβολή του Γιώργου Αμανατίδη