ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Όταν ο Ολυμπιακός κέρδισε την Ομόνοια μέσα στην Κύπρο (video)

Βρισκόμαστε χρονικά σε μία εβδομάδα που ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει σε διπλούς αγώνες την Ομόνοια Λευκωσίας.

Οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που στο πρώτο παιχνίδι κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 χάρη στα τέρματα των Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί και πλέον περιμένουμε τη ρεβάνς στην Κύπρο για να σφραγίσει την πρόκριση.

Και όμως αυτό δεν ήταν το πρώτο ευρωπαϊκό ματς των δύο ομάδων! Μάλιστα ο Ολυμπιακός σα σήμερα στις 26 Σεπτεμβρίου του 1965, αντιμετώπιζε στη Λευκωσία την κυπελλούχο Κύπρου Ομόνοια, για τον πρώτο αγώνα του Α’ γύρου του Κυπέλλου Κυπελλούχων Ευρώπης επικρατώντας με 0-1 με το γκολ του Βασίλη Μποτίνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Πάμε να δούμε σπάνιο βίντεο από εκείνο τον αγώνα και για περισσότερες λεπτομέρειες για εκείνους τους διπλούς αγώνες με την Ομόνοια, ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ: