ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Τεράστιο βήμα πρόκρισης στους “8”

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στους «8» του Challenge Cup πραγματοποίησε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού! Με πρώτο σκόρερ τον Στερν, με 19 πόντους και 73% αποτελεσματικότητα, ο Θρύλος επικράτησε με 3-0 σετ της Μπουργκάς στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στην πρώτη «μάχη» της φάσης των «16» του θεσμού. Οι «ερυθρόλευκοι» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο Ρέντη, μέτρησαν 10 μπλοκ και 51% στην επίθεση και πανηγύρισαν τη νίκη επί της βουλγάρικης ομάδας, συνεχίζοντας νικηφόρα το ευρωπαϊκό τους ταξίδι. Στις 13/12, στη ρεβάνς των «16» στη Βουλγαρία, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι χρειάζεται δύο σετ κόντρα στην Μπουργκάς, για να προκριθεί στα προημιτελικά του Challenge Cup.

Με μπλοκ του Λινάρδου «μπήκε» στο ματς ο Ολυμπιακός, ο οποίος προηγήθηκε με 1-0, με τον Ιντάλγκο να ανεβάζει το σκορ στο 6-2. Με μπλοκ του Κουμεντάκη, ο Θρύλος έφτασε στο 10-4, ενώ με άσσο του Παγένκ, «ξέφυγε» με +7 (12-5). Η Μπουργκάς μείωσε σε 12-9, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν «γκάζι» και με πόντους των Στερν (13-9) και Κουμεντάκη, βρέθηκαν ξανά στο +5 (14-9). Στη συνέχεια, ο Στερν, με δύο διαδοχικούς άσσους, έδωσε «αέρα» επτά πόντων (19-12) στον Ολυμπιακό, ενώ ο Ιντάλγκο, με πάιπ, «έγραψε» το 21-14. Η βουλγαρική ομάδα αντέδρασε και μείωσε σε 22-19, όμως ο Ιντάλγκο «χτύπησε» ξανά και οδήγησε τον Θρύλο σε σετ μπολ (24-19). Έτσι, με επίθεση του Στερν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-19 και το 1-0 σετ!

Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 4-0, με μπλοκ του Παγένκ. Οι Βούλγαροι μείωσαν σε 4-3, όμως ο Στερν, με δύο διαδοχικές επιθέσεις, ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +3 (6-3). Με πλασέ του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με τον Λινάρδο να κάνει το 13-9, με πρώτο χρόνο. Με δύο σερί χτυπήματα του Ιντάλγκο, ο Θρύλος βρέθηκε στο 15-12, με τον Κουβανό ακραίο να κερδίζει έναν ακόμα πόντο, με μπλοκ άουτ, για το 17-13. Η Μπουργκάς ισοφάρισε σε 20-20, ο Στερν κάρφωσε δυνατά, για το 21-20, με τον Ιντάλγκο να σηκώνει… τείχος και να μπλοκάρει, για το +2 (22-20) των «ερυθρόλευκων». Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (24-22), με επίθεση του Στερν, ενώ με νέο καρφί του Ιντάλγκο, «καθάρισε» και το δεύτερο σετ, με 25-22 (2-0).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, ο Στερν έδωσε προβάδισμα στον Θρύλο, με 4-3 και 5-4, ενώ κάρφωσε εξαιρετικά, για το 8-4. Στη συνέχεια, ο Κουμεντάκης έκανε το 9-5 και το 10-6, ενώ με μπλοκ άουτ, «έγραψε» το 16-11. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και ξέφυγαν με +6 (17-11), με ωραίο μπλοκ του Λινάρδου, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 19-13. Μετά από εντυπωσιακή πάσα του Τράβιτσα και πάιπ του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +7 (20-13), με τον Παγενκ να κάνει το 22-15, με πρώτο χρόνο! Έτσι, μετά από φιλέ των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έκανε το 25-18 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ στο Ρέντη!

Τα σετ 3-0 (σε 1.19): 25-19, 25-22, 25-18