ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρωταθλητής χειμώνα νικώντας τον ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός είναι και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα μετά τη νίκη του απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-1 σετ. Ακολουθεί το ρεπορταζ του olympiacossfp.gr που ακολουθεί:

Την.. μοναξιά της κορυφής απολαμβάνει ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-1 σετ (25-21, 25-14,23-25, 25-22) του ΠΑΟΚ στο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής και τελευταίας του Α’ Γύρου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι χάρη στο καθαρό τρίποντο πήρε το ντέρμπι κορυφής με τους Θεσσαλονικείς και έφτασε στους 24 βαθμούς αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση με 21, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο της αγωνιστικές της υποχρεώσεις για το 2022 πριν την διακοπή λόγω των εορτών. Ο Θρύλος πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, είχε πολλούς πρωταγωνιστές στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ και διψήφιους τους Στερν (19π.), Κουμεντάκη (18π.), Ιντάλγκο (π.), ολοκληρώνοντας το ματς με 14 μπλοκ και 8 άσσους.

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στο 1ο σετ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και έφτασε γρήγορα στο 6-2, με δυο διαδοχικά μπλοκ του Κουμεντάκη, διατηρώντας στη συνέχεια τη διαφορά που έχτισε. Δια χειρός Κουμεντάκη προήλθε το 10-5, με τον Στερν να αυξάνει το προβάδισμα στο +6 για το 11-5 και να σημειώνει με μπλοκ το 12-7. Με το τρίτο προσωπικό μπλοκ του Κουμεντάκη και άσσο του Παγένκ ο Θρύλος πήγε στο +7, για το 16-9, στο σημείο που έλεγχε απόλυτα την κατάσταση. Ο Ιντάλγκο με ωραίες επιθέσεις διαμόρφωσε το 19-11  το 20-13 και το 21-15 για τον Ολυμπιακό. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-18 αλλά με σερβίς άουτ του Τακουρίδη και άσσο του Ιντάλγκο ο Θρύλος πήγε στο 23-18. Με νέο λάθος των φιλοξενούμενων στο σερβίς προέκυψε το 24-19 και με μπλοκ του Λινάδρου το 25-21, χάρη στο οποίοι οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ.

Σε 21 λεπτά, 25-14 και 2-0!

Η εικόνα στο 2ο σετ, δεν άλλαξε με τον Θρύλο να κυριαρχεί απόλυτα και να μην επιτρέπει στον ΠΑΟΚ σε κανένα σημείο να μπει στη διεκδίκησή του. Η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι προηγήθηκε νωρίς με 6-3 και με άσσο του Κουμεντάκη πήγε στο 8-4, με τον Στερν να σημειώνει με μπλοκ το 11-5. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιντάλγκο ο οποίος πήγε σε 8 συνεχόμενα σερβίς και πήρε τρεις άσσους διαμορφώνοντας το σκορ στο 21-9. Με επίθεση του Στερν προήλθε το 25-14 για τον Ολυμπιακό που μέσα σε 21 λεπτά πήρε και το δεύτερο σετ.

Χαλάρωσε στο 3ο μείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Στην έναρξη του 3ου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ, με 3-6, όμως ισοφάρισε σε 6-6. Στην εξέλιξη του σετ, οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα και πήγαν στο 7-12 με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 10-12. Ο ΠΑΟΚ διεύρυνε τη διαφορά για το 11-15, για να μειώσουν οι Πειραιώτες σε 13-15, αλλά μετά ξέφυγε εκ νέου με 13-18 και 16-20. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με ένα σερί πλησίασε στους δυο πόντους στο 19-21, αλλά δεν ολοκλήρωσε την προσπάθεια ανατροπής, παρότι μείωσε σε 23-24 με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου  αφού οι Θεσσαλονικείς κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 23-25, χάρη στο οποίο μείωσαν σε 2-1 στα σετ.

Έφτασε στη νίκη και έμεινε μόνος πρώτος!

Ο Θρύλος μπήκε αποφασιστικά στο 4ο σετ, και έτρεξε 5-0 σερί το οποίο ανάγκασε τον τεχνικό του ΠΑΟΚ να καλέσει εσπευσμένα το πρώτο του τάιμ άουτ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο 7-1 όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 7-6 και ισοφάρισαν στο 8-8. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας στο 10-8 για να ακολουθήσει νέα ισοφάριση από τον ΠΑΟΚ στο 10-10. Στο σημείο αυτό ο Θρύλος έτρεξε ένα 3-0 σερί φτάνοντας στο 13-10 με τον Κουμεντάκη και διατήρησε το +3 στο 14-11 με πάιπ του Ιντάλγκο. Από επίθεση του Στερν, η διαφορά αυξήθηκε στο +4 για το 16-12, με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 16-14. Δια χειρός Στερν προήλθε το 17-14, όμως οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17. Από λάθος των φιλοξενούμενων ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 18-17, πριν τη νέα ισοφάριση σε 18-18. Ο Κουμεντάκης έδωσε δυο φορές το προβάδισμα στο 19-18 και στο 20-19 και ο Στερν με μπλοκ άουτ τον «αέρα» του +2 στο 21-19 και στο 22-20! Ο Σλοβένος διαγώνιος με δύσκολη επίθεση σε κρίσιμο σημείο έγραψε το 23-20 και έδωσε και το πρώτο ματς μπολ στο 24-21. Από σερβίς του Ράπτη που πέρασε άουτ, διαμορφώθηκε το 25-22, για να φτάσει ο Θρύλος στην τελική επικράτηση και που τον φέρνει μόνο πρώτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα στο φινάλε του Α’ γύρου.

Τα σετ:  3-1 σε 1.50’. 25-21 (27’), 25-14 (21’), 23-25 (31’)